Капсулата "Орион" на НАСА напусна лунната орбита за последния етап от пътуването си
Капсулата ще кацне на Земята след малко повече от седмица
Капсулата "Орион" от непилотираната мисия "Артемис 1" ("Артемида 1") на НАСА напусна лунната си орбита и се връща към Земята, предават ДПА и БТА, позовавайки се на американската космическа агенция.
Космическият апарат успешно е извършил първата от двете маневри, необходими преди планираното приводняване на "Орион" в Тихия океан на 11 декември.
След като премине отново близо до Луната, за да се възползва от гравитационна й помощ, капсулата ще предприеме обратното си пътуване.
В понеделник се очаква космическият кораб да прелети на около 127 километра над лунната повърхност и да извърши втора маневра, която ще насочи "Орион" по курса му към Земята.
Около 13 дни след изстрелването си на 16 ноември капсулата достигна най-отдалеченото си разстояние от Земята.
"Орион" се отдалечи на около 432 000 километра от нашата планета. Това е най-дългото разстояние, изминавано някога от космически кораб, предназначен за пилотирани пътувания.
Само няколко дни по-рано "Орион" подобри рекорда, поставен от "Аполо 13" през 1970 г., достигайки точка на около 400 000 километра от Земята малко след като навлезе в орбитата на Луната.
На борда на капсулата "Орион" няма екипаж. След тази първа мисия по план "Артемида 2" трябва изведе астронавти в орбита около Луната през 2024 г., без кацане на повърхността й. Тази чест ще бъде запазена за екипажа на "Артемида 3", чийто полет е планиран най-рано за 2025 г.