Пръстените на Сатурн са млади
Откритието противоречи на съществуваща теория, че пръстените на Сатурн са се образували малко след самата планета
Данни от космическият апарат "Касини" разкриха, че пръстените на Сатурн са се образували сравнително късно в историята на Слънчевата система, съобщиха световните информационни агенции.
Учени от университета "Сапиенца" в Рим изчислиха масата на пръстените на базата на гравитационните измервания на планетата, направени от "Касини". Така установиха, че те са се образували преди 100 милиона години до 10 милиона години - през последните два процента от възрастта на Сатурн.
Сатурн е на 4,5 милиарда години, както и останалите планети в Слънчевата система. Земята преди 100 милиона години е била в епохата на динозаврите.
Откритието противоречи на съществуваща теория, че пръстените на Сатурн са се образували малко след самата планета. Специалистите, които не бяха съгласни с нея, досега не разполагаха с ключови данни в доказателство.
Сатурн е шестата планета от Слънцето. По големина в Слънчевата система я превъзхожда само Юпитер. И четирите газови гиганти в Слънчевата система имат пръстени, но най-големи и зрелищни са тези на Сатурн. Диаметърът им е около 282 000 км. Многобройните тънки пръстени се състоят от 99 процента лед и 1 процент силикатни частици от междупланетните отломки.
Масата на сатурновите пръстени се оказа 45 процента по-малка, отколкото показваха предишните изчисления на базата на данни от 80-те години на миналия век от апарата "Вояджър". По-леката маса показва и по-малка възраст.
Пръстените на Сатурн още са ярки. Ако бяха по-стари, щяха да са потъмнели от прашинките в тях.
Според специалистите пръстените са се образували, когато голяма ледена комета или луна се е доближила прекалено до Сатурн и се е разпаднала заради гравитационните сили или сблъсък с естествените спътници на планетата. Сатурн има 62 известни луни.