Северният магнитен полюс се измества към Сибир заради промени в магнитните сили на две места в земното ядро, предава БНР.

Учени от университета в Лийдс и датския Технически университет анализираха спътникови данни от 20-годишен период, за да установят геоложките сили зад изместването на северния полюс.

Когато е уточнена позицията му през 1831 г., Северният магнитен полюс е в канадската част на Арктика, на полуостров Бутия в Нунавут. Оттогава при всяко измерване той се измества на север, средно с 15 км годишно.

До 70-те години на миналия век движението му криволичи, но оттогава е по права линия. От 90-те години то се ускорява четири пъти и вече е 50-60 км годишно.

При сегашната траектория се очаква полюсът да е на 390 до 660 км след 10 години, близо до Източносибирско море.

Изместването на полюса се движи между две аномалии - отрицателни магнитни потоци. Единият е дълбоко под Канада, другият под Сибир. Те са известни отдавна, както и това че с времето нарастват или се свиват.

От 1970 г. до 1999 г. промени във взаимодействието между течната мантия и плътното въртящо се ядро на планетата ни са удължили аномалията под Канада. Това е намалило силата на съответното магнитно поле, а под Сибир то се е засилило. Затова полюсът рязко се е насочил натам.

Очакванията са полюсът да продължи да се движи, но специалистите не знаят докога, нито къде точно ще спре.