НАСА даде старта на сондата към най-голямата планета в Слънчевата система.

Ракетата "Фалкон Хеви" на "СпейсЕкс" изстреля струващата 5,2 милиарда долара сонда "Европа Клипер" към Юпитер от площадка 39А на Космическия център "Кенеди" на НАСА близо до Кейп Канаверал, Флорида.

Пускът беше точно по план в 19:06 часа - българско време в понеделник, 14 октомври. Това стана ясно от излъчването на живо на изстрелването на сайта на НАСА, предаде БТА.

Още снимки вижте ТУК>>

Сондата на НАСА се отправи към планетата Юпитер и луната й Европа, която има океан под повърхността, за да изследва условията за живот там. 

Мисията "Европа Клипър" ще надникне под ледената кора на луната на Юпитер, където се предполага, че в непосредствена близост до повърхността има океан. Апаратът няма да търси живот, а по-скоро ще определи дали условията могат да го поддържат. Ще бъде необходима друга мисия, за да се изчистят всички микроорганизми, които се крият там.

Снимка: AP, John Raoux/БТА

"Това е възможност да изследваме не свят, който може да е бил обитаем преди милиарди години, а свят, който може да е населен днес - точно сега", казва изследователят Кърт Нибър, който работи по програмата.

Една от 95-те известни луни на Юпитер - Европа, е с размерите на нашата луна. Тя е обвита от ледена покривка, чиято дебелина се смята, че е между 15 км и 24 км. Учените са на мнение, че тази замръзнала кора крие океан, който може да е дълбок 120 км или повече, отбелязва Асошиейтед прес.

Снимка: AP, John Raoux/БТА

Пътуването до крайната цел ще отнеме на космическия апарат пет години и половина.

Огромните слънчеви панели правят "Клипър" най-голямата сонда, създадена от НАСА за изследване на друга планета. Ще му отнеме пет години и половина, за да достигне до Юпитер. Той ще се доближи на около 25 км от повърхността на Европа - значително по-близо от всеки друг космически апарат, отбелязва Асошиейтед прес.

Цената на мисията е 5,2 милиарда щатски долара.

Снимка: AP, John Raoux/БТА