Учени: На Венера няма живот
Фосфинът, за който някои предполагаха, че има биологичен произход, се оказа образуван от вулкани
Астрономи стигнаха до извода, че фосфинът над Венера, регистриран миналата година, се дължи не на живи организми, а на взривообразно изригване на вулкани, съобщи ТАСС.
Вижте най-добрите снимки на Венера >> >> >>
Статия за анализа на астрономите от Корнелския университет е публикувана в сп. "Протоколи на американската национална академия на науките".
"Следите от фосфин в атмосферата на Венера говорят не за съществуване на живот в облаците, а за това какво става в недрата й. Всички данни показват, че на Венера съвсем неотдавна, и дори сега има взривообразни изригвания на вулкани" - заявява проф. Джонатан Лунин, цитиран от пресслужбата на университета.
В края на септември миналата година британски и американски планетолози обявиха, че са открили фосфин - съединение на фосфор и водород - в горните слоеве на Венера на височина около 50-60 км. Там има относително топли облаци, съдържащи голямо количество вода и относително малко агресивни химикали.
Този газ е нестабилен по природа и се среща на Земята в резултат на биотични процеси, което накара астрономите да предположат, че има подобен произход и на Венера.
Впоследствие много астрономи се усъмниха, над Венера има фосфин, а други се опитват безрезултатно открият следи от него.
Според проф. Лунин и колегите му източник на фосфина в атмосферата на Венера са съединения на фосфор и метали, каквито има в скалите в дълбоките слоеве на мантията. Те се превръщат във фосфин с поредица от сложни реакции със сярна киселина и други летливи химикали във вулканичните изригвания.