Сред египтолозите избухна ожесточен спор, след като двама учени обявиха, че са открили "подземен град" под пирамидите в Гиза. Откритието им е направено с помощта на радарни изображения. То обаче не е минало през проверка и е публикувано без да е рецензирано, съобщава Евронюз.

Италиански изследователи, водени от професор Корадо Маланга от Университета в Пиза, твърдят, че са разкрили огромна подземна мрежа под египетските пирамиди.

Според тях радарните изображения показват масивни вертикални шахти, спираловидни стълбища, канали, наподобяващи водоснабдителна система, и цял скрит свят от структури на дълбочина над 610 метра (2 000 фута) под повърхността.

Те дори предполагат, че легендарната Зала на записите - митична библиотека, свързана с древноегипетската традиция - може да се намира в този подземен комплекс.

"Когато увеличим изображенията [в бъдеще], ще разкрием това, което може да се опише само като истински подземен град", заяви екипът на пресконференция.

Скептицизъм от страна на експертите

Не всички обаче са убедени в откритията на двамата италианци.

Професор Лорънс Конйърс, експерт по радарни технологии от Университета в Денвър, нарече тези твърдения "огромно преувеличение". Той обясни, че използваната технология - радарни импулси от сателит, подобни на сонарните радари, с които се картографира океанското дъно - не би могла да проникне толкова дълбоко в земята.

В интервю за Daily Mail той изрази съмнения относно наличието на подземен град, но призна, че под пирамидите могат да се открият по-малки структури.

Той подчерта, че "маите и други древни цивилизации в Мезоамерика често строяли пирамиди върху входовете на пещери или подземни каверни, които имали церемониално значение за тях".

В същия дух египетският археолог д-р Захи Хавас заяви пред The National, че изследователите са "напълно погрешни" и че техните твърдения нямат никаква научна основа.

Липса на научно потвърждение

Проучването на проф. Маланга и неговите колеги Филипо Биониди и Армандо Мей беше представено на брифинг в Италия миналата седмица, но техните открития все още не са публикувани в рецензиран научен журнал.

Екипът фокусира изследванията си върху Пирамида на Хефрен - една от трите пирамиди в комплекса в Гиза. Тези емблематични структури, разположени на западния бряг на река Нил в северен Египет, се смята, че са построени преди около 4 500 години.

Някои скептици хвърлят повече светлина и около предишни спорни изказвания на професор Корадо Маланга. Той е италиански изследовател, известен с твърденията си за отвличане от извънземни. В една от последните си книги той "обяснява как да приложим "корена на всичко" към свещената геометрия".

Макар пирамидите, окултното и уфологията да са обект на много от изследванията му, той работи в катедрата по Химия в Университета в Пиза.

Някои хора смятат работата му за псевдонаучна и неподкрепена с достоверни доказателства, което води до скептицизъм относно тезите му. Други намират теориите му за интригуващи и провокиращи размисъл.

Армандо Мей също е известен с езотеричните си интереси и любовта към египтологията, въпреки че научното му развитие е в областта на журналистиката и медиите.

Единственият специалист от триото е Филипо Биониди, който работи в шотландския университет Стратклайд в Глазгоу. Неговите интереси са в областта на радарните технологии.

Обявеното откритие веднага породи спекулации, че под пирамидите има древен енергиен център и изгубени технологии.

ИЗБРАНО