Кои са украинските дронове, които могат да атакуват цели дълбоко в Русия
UJ-22 осъществи атака на 1000 километра отвъд украинската граница
От началото на руската инвазия в Украйна, Киев заложи изключително много на развитието на собствени безпилотници. Лодките-дронове на страната потопиха множество кораби от Черноморския флот на Москва и дори извършиха атака над Кримския мост.
Междувременно летящите безпилотници вече започват да навлизат все по-дълбоко над руска територия.
Вижте как изглеждат най-далекобойните украински дронове >> >> >>
Днес Киев атакува завод за сглобяване на дронове на територията на Русия. Взривеното предприятие в Татарстан се намира на 1000 километра от украинската граница.
През последния месец украински дронове атакуваха руска инфраструктура, стоманолеярни заводи, нефтени рафинерии и централата на авиостроителната компания "Бериев" в Таганрог.
Атаките се извършват от различни видове безпилотници. Ето кои са те:
UJ-22 е многоцелева безпилотна летателна система, която може да лети по всяко време на денонощието - дори и в неблагоприятно време. Освен това тя има монтирани средства за електронно противодействие.
Безпилотникът се задвижва от мотор с перка и има максимална скорост от 160 км/ч. Той може да носи 20 килограма експлозив, а за управлението му е необходим наземен екипаж от 4 души.
UJ-22 може да лети само на 50 метра над земята, което го прави трудно уловим за противниковите радари. Той е особено подходящ за удари по предприятия, в които има лесно запалими вещества или експлозиви.
Атаката срещу руската фабрика за дронове в Татарстан е осъществена с един UJ-22. Този апарат е използван и за удари в околностите на Москва.
Другият украински дрон, способен да лети дълбоко в територията на Русия е UJ-26 Beaver. Той също се произвежда от компанията UkrJet и се отличава с аеродинамичната си форма. Размаха на крилете е около 2,5 метра, а максималната скорост стига до 200 км/ч. Този дрон също може да носи 20-килограмов експлозив и да лети на екстремно ниски височини.
Технологията, която е в основата на украинските дронове UJ-22 и UJ-26, е сходна с тази на иранските "Шахиди".
Украйна разполага и с по-технологичния реактивен дрон UJ-25 Skyline. Той е подобрена версия на разработвания още преди войната UJ-23 и има максимална скорост от 800 км/ч. Бойният му радиус е 400 километра, а бойната глава е 10 килограма. Той е по-скъп и се ползва по-рядко. Бойното му кръщене е на 22 декември 2023 година по цел в град Бердянск.
Може би най-евтиният украински дрон с възможност да достига цели в Русия е AQ-400 Scythe. Той струва под 30 000 долара. Дизайнът му е максимално опростен и с 3D принтирани части. Освен това корпусът му е от дървени плоскости.
AQ-400 Scythe може да носи 43 килограма експлозив и има обсег от 750 километра. Максималната скорост е 200 км/ч.
Насочването на ниска надморска височина използва лазерен алтиметър, а не GPS. Методът противодейства на средствата за електронно заглушаване.
AQ-400 Scythe е 6 пъти по-евтин от руско-иранския Shahed-136. Това помага AQ-400 Scythe да се ползва в големи рояци.
Целта на Украйна е да произвежда по 1000 AQ-400 Scythe месечно.