Linux за начинаещи? Ето кои са опциите ви
Добре е да помислите за алтернатива на все по-шпиониращия Windows
Обратно в новинатаКоментари - Linux за начинаещи? Ето кои са опциите ви | IT.dir.bg
Коментари
Както винаги дирци пропускат най-важното. Повечето хора все още не са се отървали от Windows поради една единствена причина - игрите. Обаче в последните няколко години се свърши прекрасна работа в тази насока и в момента повечето игри се представят по-добре под Линукс, отколкото под операционната система ма Майкрософт. Важен е и факта, че почти всички вървят под Линукс. С изключение на такива, които държат античийт програмите им да се изпълняват на ниво ядро. Да даваш привилегии на такова ниво в Линукс не е добра идея, дори да имате доверие на разработчиците на играта. Като цяло, спокойно може да мигрирате към нещо ново, свежо, стабилно, полезно и в пъти по-лесно за използване. Предимства: - Прави, каквото му кажеш, и много рядко пита за потвърждение. - Имате избор от различни опции за визия, различни файлови мениджъри, плеъри, браузъри, офис пакети и каквото още си помислите и може да имате всичко това едновременно, на едно място. - Почти всяка една програма се инсталира от хранилища за приложения ( пакети ), които са към съответната система. - Отпада ровенето по интернет, търсене на бутона за сваляне по разни сайтове. - Отпада безумното натискане на бутони Next, Next, Next и ако не внимаваш, току-виж си инсталирал още две-три неща покрай това, от които нямаш нужда. - Линукс е много по-безопасен и рисковете да пипнете вирусче или нещо подобно са пренебрежими малки, стрямо Windows
Най-добре да започнат с Минт, а като посвикнат могат да се оглеждат и за друго. Аз се спрях на Солус след като понаучих кое-къде-защо. Уайн не е панацея, но има толкова софтуер и алтернативи, че човек само трябва да се разтърси. За офис приложения препоръчвам ДабълюПиЕс вместо Либре офис - като съвместимост е по-добър, а Либре все още има и някои ограничения които трудно могат да се заобиколят, ако говорим за сериозна работа; иначе става. Последните 2-3 години вече не съм и чувал за игра, която да не тръгне под Линукс. Ако не тръгва, вероятно и на Уин няма да искате да я играете :)
Поздравления за статията! Доста е информативна за начинаещи, но информацията за Уайн може да е подвеждаща, защото в много случаи не би свършил работа. Не е вярно, че всяко Уиндоус приложение би тръгнало на Линукс с него. Като цяло болшинството приложения/програми имат версия или алтернатива за Линукс, но има и някои изключения. По принцип МС Офис няма версия за Линукс, но пък има безплатни алтернативи, като Либре Офис, който е почти 1 към 1, а е безплатен и с отворен код (може да го ползвате и на Уиндоус). Познавам доста хора, както ИТ-та, но вече и все повече не-ИТ-та, които ползват Линукс и са доволни. От дистрибуциите за начинаещи, препоръчвам Минт или Кубунту. Може да пробвате първо с виртуална машина - напр. с безплатната програма ВърчуълБокс - има много видеа в тубата, не е толкова трудно, а си заслужава инвестицията и опита.