Радиацията на Марс не е смъртоносна за хората
Марсоходът "Кюриосити" установи, че радиацията на Марс не е смъртоносна за хората. "Астронавти могат да живеят в тази среда" - каза Дон Хаслър, ръководител на екипа, който обработва данните от детектора на радиация, цитиран от ЮПИ и БТА.
"Кюриосити" започна измервания и на колебанията в атмосферното налягане на Марс. "Оказва се, че атмосферата на Марс действа като щит за радиацията на повърхността - каза Хаслър. - С нейното вплътняване, щитът става по-солиден и затова радиацията намалява".
Миналата седмица "Кюриосити" отново тръгна на път, за да търси подходяща скала, която да изследва и по този начин да разкрие историята на древен Марс.
Вижте снимки от Марс >>