Русия е запланувала своя първи пилотиран полет до Луната за 2029 година, съобщи Владимир Солнцев, директор на руската ракетно-космическа корпорация "Енергия", цитиран от агенция Франс прес и БТА.

"През 2029 година е предвиден пилотиран полет до Луната и кацане на нейната повърхност", заяви руският специалист на конференция в Москва, посветена на космическите технологии.

По думите на Солнцев през 2021 година Русия ще започне тестовете на нов космически кораб, специално конструиран, за да достигне до Луната.

През 2023 година той ще започне да осъществява полети до Международната космическа станция, преди да бъде изпратен, без екипаж до Луната - през 2025 г.

Преди една седмица Европейската космическа агенция /ЕКА/ застана зад идеята за изграждането на международно "лунно селище".


ЕС и Русия с обща база на Луната >> >> >>


То трябва да бъде построено постепенно с помощта на роботи.

От ЕКА съобщиха, че европейското космическото ведомство ще си сътрудничи с руската мисия "Луна 27", запланувана за 2020 година.

Тя предвижда изпращането на луноход за изследване на полярните зони на Луната, в които бяха открити залежи от лед.

54 години след полета на първия космонавт Юрий Гагарин, изпращането на човек на Луната си остава една от големите амбиции на Русия, която тежко преживя да бъде изпреварена от САЩ, когато Нийл Армстронг стъпи на лунната повърхност през 1969 година.

Миналия век руската лунна програма бе сериозно забавена от смъртта на Сергей Корольов, а серия от неуспешни тествания на руската ракета Н1 –  или Носител 1, както и несигурността на политическото ръководство на СССР, водят до окончателното прекратяване на съветската лунна програма през 1974 година.

Като основни причини за тогавашния неуспех на програмата са посочвани както политическото нежелание, по-късния старт на програмата и технологичното забавяне с поне 5 години, така и недостатъчното финансиране - СССР отделя с 4 или 5 пъти по-малко средсва от САЩ.


Русия тества успешно ракета от нов клас >> >> >>


Не всичко е ясно около настоящите лунни планове на Русия, но това може и да е поради по-секретния характер на програмата. Не се знае какво ще бъде нейното финансиране, но се очаква тя да използва като ракета носител нов и усъвършенстван член на семейството ракети Ангара.

Предполага се, че ракетата ще стартира от новия руски космодрум - "Восточный".


Вижте как се строи новия космодрум Восточный  > > > >


Преди време за новият кораб беше съобщено, че ще има дължина от 6 метра, а широчината, заедно със слънчевите батерии в разгърнато състояние ще е 14 метра, стартовата маса при полети до Луната ще бъде около 20 тона, а при извеждане в ниска околоземна орбита-приблизително 14 тона. Екипажът на кораба ще бъде от 4 души, а при необходимост са възможни и напълно автоматизирани полети.