Американското и южнокорейското разузнаване потвърдиха, че Северна Корея се подготвя да подкрепи армията на Русия не само с боеприпаси, но и с военен персонал. Според източниците, Ким Чен Ун е готов да изпрати няколко хиляди войници, които да се включат във войната в Украйна. Те вече се намират в Русия и тренират в няколко бази в азиатската част на страната.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия планира в следващите два или три дни да започне въвеждането на севернокорейски войски на бойното поле, предават Ройтерс и БТА.

"По данни на разузнаването на 27-28 октомври Русия за първи път ще използва севернокорейски военни на бойното поле", написа Зеленски в "Телеграм", позовавайки се на информации, които казва, че е получил от висш украински военен командир.

Украинският държавен глава призова съюзниците си да отговорят на този "ескалиращ ход", като окажат "осезаем натиск" върху Москва и Пхенян.

Всичко това повдигна въпроса дали Северна Корея може да стане директен участник в конфликта и той да се интернационализира. Което пък накара някои анализатори да се запитат за състоянието на севернокорейската армия и потенциала ѝ да окаже реална помощ на Москва.

Суха статистика

Северна Корея има петата най-голяма армия в света. Тя разполага с 1,3 милиона войници. В страната функционира наборна служба, като всеки трябва да служи минимум 3, но обичайно над 10 години в армията. Това се дължи на закон, който позволява привикването в бойните редици да стане на 17-годишна възраст, а постъпилият да се уволни чак след навършването на 30 години.

Вижте кои са най-големите козове на армията на Северна Корея >> >> >>

За жените също има казарма, като те съставляват 20% от състава на армията. Времето за служене за тях е ограничено до 7 години.

Северна Корея поддържа и батальони от хиляди военни хакери.

Резервистите са над 560 000 души, а на теория Корейската народно-демократична република разполага и с над 5 милиона доброволци към пара-военни структури.

Пхенян харчи между 20 и 30% от своя бюджет за армията, в чисто изражение това обаче е едва 4 милиарда долара. Това е над 10 пъти по-малко от военния бюджет на Южна Корея, като по този параграф КНДР не влиза дори в топ 40.

Арсеналът е съставен от хиляди танкове, десетки хиляди артилерийски оръжия, балистични ракети, а както знаем - Северна Корея има и ядрено оръжие.

Силни страни

На първо място Северна Корея е една от страните с най-силна и всеобхватна милитаризация на обществото.

По закон дори учениците между 14 и 16-годишна възраст минават през задължителни 4-часови военни тренировки всяка седмица. Почти всеки севернокореец е бил в казармата и на теория знае как да се бие.

Въпреки икономическите трудности и санкциите, Пхенян поддържа големи запаси, достатъчни за изхранването на редовните войски за 500 дни при пълна блокада, докато горивото и боеприпасите са достатъчно за водене на пълномащабна война за 100 дни при пълна невъзможност за внос.

Страната разполага с голям арсенал от балистични ракети. От около 20-30 години КНДР усъвършенства тази технология и днес има ракети, които могат да ударят цели по територията на САЩ - включително столицата Вашингтон.

Освен това Пхенян развива пълноценна ядрена триада. Страната може да изстрелва балистични ракети от силози, мобилни установки, влакови вагони и подводници. Северна Корея има не само атомни и тактически ядрени оръжия, но и стратегически водородни бомби, чиято мощност е достатъчна за унищожението на голям град.

КНДР има и богат химичен арсенал. По данни на САЩ отровните газове са с общо количество от минимум 5000 тона и могат да нанесат големи щети на Южна Корея.

Налични са и ракети с по-малък радиус, като Япония, Южна Корея и тихоокеанските бази на САЩ са в периметъра им. Сложно е да се оцени тяхната бройка. Знае се обаче, че производството им е с най-висок приоритет.

Доскоро военната доктрина на страната предвиждаше бъдещата война с Южна Корея да се води с помощта на артилерия. В обсега на оръдията влиза столицата Сеул и много от заводите на големите южнокорейски корпорации. За 1 минута Пхенян може да изстреля над 10 000 снаряда в тяхна посока.

Северна Корея е доказала и че има способност за асиметрични действия, използвайки дронове, балони и хиляди хакери за нуждите на армията си.

Благодарение на своите сили за кибершпионаж, Пхенян произвежда копия на американския атакуващ дрон MQ-9 Reaper и на разузнавателния безпилотник RQ-4 Global Hawk. Пхенян вече има и един разузнавателен спътник, като има данни, че Ким Чен Ун иска да развие тези възможности.

Слаби страни

Наличието на ядрено оръжие и високата степен на милитаризация със сигурност са възпиращ фактор за противниците на Северна Корея. Детайли обаче разкриват, че армията ѝ може да страда и от някои сериозни проблеми.

На първо място това са старите бронирани машини. На хартия танковете са над 4000. Пхенян обаче има между 100 и 250 бройки от по-модерния Pokpung-ho и около 10 от най-новия Cheonma-2.

Всъщност, Пхенян разполага с не повече от 300 танка, които имат технологии от 90-те години на миналия век или от началото на този. Всички останали машини датират от 60-те и 70-те години на миналия век и са морално остарели. Ситуацията с бронетранспортьорите е подобна.

Санкциите и трудностите в производството са довели и до още един проблем. Мунициите за тренировка не винаги са достатъчни. А войната в Украйна показа, че севернокорейските муниции имат по-висок процент дефекти от руските.

Макар внушителни като бройка, севернокорейските наборници се ползват редовно като строителни войски. В последните години войниците са участвали в изграждането на язовири, жилищни квартали и фабрики. Те участват и в производствения процес на военната индустрия. Всичко това е за сметка на военните учения. Според критиците, войниците тренират повече за паради, а не за бойни действия.

Страната не е участвала във война от 1953 година насам, което означава, че офицерският корпус може да няма адекватна подготовка.

Това, което може да се докаже е, че Северна Корея има един от най-остарелите военновъздушни сили в света. От общо 900 самолета, мнозинството са произведени през 60-те и 70-те години на миналия век. Арсеналът включа антики, като МиГ-17 и МиГ-19.  Това са самолети, чийто радари са изключително примитивни. Пхенян има около 30 бройки от МиГ-29, който е най-съвременният изтребител на въоръжение.

Няма точна информация и за качеството на ПВО системата на КНДР. Известно е обаче, че акцентът е върху леките и преносими комплекси, като руската "Игла". Те са добри за сваляне на дронове и хеликоптери, но не и срещу модерни стелт изтребители и бомбардировачи.

Войната ще усили военния потенциал на КНДР

Доставката на милиони снаряди не изпразва складовете с муниции на Северна Корея, заради политиката ѝ армията да е на първо място. Резервите навярно се попълват с висок приоритет. Според "Ню Йорк Таймс" не трябва да се подценява и рискът много войници да дезертират на руска територия.

Младите севернокорейски войници, които изглежда се насочват към Украйна, са от поколението, израснало след опустошителния глад през 90-те години. Пътуването през Русия вероятно ще бъде първата им среща с външния свят, който е много по-свободен и по-богат от родината им, пише американската медия.

Въпреки това, ползите за Северна Корея надхвърлят възможните рискове. Страната така или иначе е в почти пълна икономическа изолация и под множество санкции.

Включването на Пхенян във войната в Украйна ще позволи натрупването на ценен боен опит. Сблъсъкът със съвременната война ще доведе до модернизация на тактиките и стратегиите на севернокорейската армия.

Дипломатическото сближаване с Русия може да доведе и до навлизането на нови технологии, което ще ускори обновлението на материалната база на армията. Всичко това ще усили военния потенциал на Северна Корея.