Ракета Falcon 9 на SpaceX излетя към Международната космическа станция. На борда й са двама астронавти на НАСА, руски космонавт и втория гражданин на ОАЕ, който пътува до космоса.

Вижте как изглежда пилотираната версия на Falcon 9 >> >> >>

Мисията на SpaceX Dragon Crew-6 стартира тази сутрин в 7:34 българско време от стартовия комплекс 39A в космическия център на НАСА във Флорида.

Изстрелването беше прекратено в понеделник само минути преди излитането поради запушване на филтър, който доставя течност за стартово запалване на ракетните двигатели.

"Поздравления за екипите на НАСА и SpaceX за още една мисия, която създава история до Международната космическа станция!", заяви директорът на НАСА Бил Нелсън.

Капсулата "Дракон" с четиримата астронавти трябва да се скачи с МКС утре сутринта в 8:17 българско време.

Стивън Боуен и Уорън Хобург от НАСА, Андрей Федяев от Русия и Султан ал-Неяди от Обединените арабски емирства ще прекарат шест месеца в орбиталната станция.

41-годишният Неяди ще бъде четвъртият астронавт от арабска страна и вторият от богатите на петрол ОАЕ, който ще пътува до космоса; неговият сънародник Хазаа ал-Мансури лети на осемдневна мисия през 2019 г.

Федяев е вторият руски космонавт, летял до МКС на борда на ракета на SpaceX. Астронавтите на НАСА летят редовно до станцията на руския кораб "Союз".

МКС е едно от малкото места, където сътрудничество между Москва и Вашингтон не е изчезнало все още.

Стивън Боуен, ветеран от три мисии на космически совалки, каза, че политиката рядко се появява в космоса.

"Всички сме професионалисти. Продължаваме да се фокусираме върху самата мисия", заявява той. "Винаги сме имали страхотни отношения с космонавтите, след като стигнем до космоса."

Докато са на борда на МКС, членовете на Crew-6 ще проведат десетки експерименти, включително изучаване на това как материалите горят в микрогравитация и изследване на функциите на сърцето, мозъка и хрущяла.

Настоящият екипаж е шестият, който ще бъде транспортиран с ракета на SpaceX до МКС.Използваната капсула "Дракон" пък е летяла до космоса вече 3 пъти. Компанията на Илон Мъск успя да предложи евтин и надежден метод за транспорт на хора до ниска околоземна орбита. Капсулите на компанията са много по-модерни и с по-голям капацитет за хора и товари от руските "Союз", чийто дизайн вече е на 60 години.

ИЗБРАНО