Полярното сияние обагри тази вечер небето и над България, както и на няколко от близките до нас държави. Наблюдаваха го още хората в Румъния, Молдова, Украйна и Русия.

То е провокирано от силната геомагнитна буря, достигнала до G4, което е висока степен, информира сайтът Meteo Balkans. Тя ще удари планетата ни днес и утре. Възможни са сривове на комуникационната система и проблеми в напрежението.

Това е второто най-мощно изригване на Слънцето - от клас X7.1, през последните 8 години.

Експертите прогнозират силни магнитни бури с магнитуд дори до G5 и полярни сияния в цялото северно полукълбо. Изхвърлянето на плазмата ще засегне Земята през нощта от петък срещу събота.

Северното сияние тази вечер имаше цвета на зора, като ту розовееше, ту придобиваше зеленикави отблясъци.

Още снимки вижте ТУК>>

Рядкото явление беше наблюдавано и заснето у нас предимно в северната и североизточната част на страната - Разград, Ловеч, Лом, Кула, Русе.

Оцветеното небе наблюдаваха и в Централна Европа - в германския град Харисли то грейна в лилаво със зелени нюанси.

Снимка: Benjamin Nolte, AP/БТА

Много силно е сиянието вече над Западното полукълбо, над Канада и северните щати на САЩ.

Много ярко беше то над Румъния и Русия - в руския град Перм заснеха невероятни кадри на обагреното небе.

Над Киев небето стана алено, свидетелстват фотосите на УНИАН в Телеграм. Сиянието беше наблюдавано в различни части на Украйна, както и над Беларус.

Кое обуслява обагрянето на небосвода в розово и зелено?

Полярни сияния, известни още като аурори (aurora) , се наблюдават на различни височини в атмосферата на Земята поради взаимодействието на заредени частици от Слънцето с газовете в нашата атмосфера. Двете основни вида аурори са аурора бореалис (северни светлини) и аурора аустралис (южни светлини). Аурорите на голяма височина са на 80 до 300 км над повърхността на Земята.

Те са предимно съставени от атоми кислород и са отговорни за зелените и червените цветове, които се виждат в аурорите, пише Meteo Balkans. Високоенергийни слънчеви частици се сблъскват с атомите на кислорода на тези височини, което ги кара да излъчват светлина.

Снимка: УНИАН, Телеграм

Аурорите на ниска височина и по-близо до повърхността на Земята, обикновено до 100 километра, обикновено са червени или розови и се дължат на молекули азот. Те са по-редки и се случват, когато слънчеви частици проникват по-дълбоко в атмосферата.

Височината на аурорите може да варира в зависимост от няколко фактора, включително типа и енергията на входящите слънчеви частици, силата на магнитното поле на Земята и географското местоположение.