Американската космическа агенция НАСА и компанията SpaceX отлагат мисията, наречена Europa Clipper, поради очаквани урагани в щата Флорида, предаде Синхуа, цитирана от БТА.

Изстрелването бе планирано за 10 октомври с ракета на SpaceX от космическия център "Кенеди" във Флорида.

Очаква се ураганът "Милтън" да се придвижи от Мексиканския залив на изток към крайбрежието на Флорида. Метеоролозите прогнозират силни ветрове и проливни дъждове в районите на Кейп Канаверал.

Експертите са обезопасили космическия кораб Europa Clipper в хангара на SpaceX. НАСА ще определи следващата възможна дата за изстрелване, като прозорецът за изстрелване е до 6 ноември.

Основната научна цел на мисията е да определи дали под повърхността на естествения спътник на Юпитер, Европа, има условия за живот, припомня Синхуа.

Снимка: NASA/JPL

Мисията до Европа

Апаратът ще излети на борда на мощната ракета Falcon Heavy на SpaceX. Полетът може да се случи само по време на 21-дневен прозорец за изстрелване. Причината за това е, че сондата ще използва гравитационна помощ от Марс през февруари 2025 г. и Земята през декември 2026 г., преди да пристигне в Европа през април 2030 г.

Falcon Heavy се състои от три закрепени заедно първи степени на Falcon 9 на SpaceX. Ракетата се задвижва от 27 двигателя, висока е 70 метра и може да изведе в ниска околоземна орбита 54 тона.

Мисията ще позволи два от ракетните ускорители да се приземят обратно на земята, но централната първа степен няма да има достатъчно гориво и няма да бъде връщана.

Сондата Europa Clipper на НАСА може да се нуждае само от 1 ледено зърно, за да открие живот на ледената луна на Юпитер - Европа.

"С подходящи инструменти, като например праховия анализатор SUrface на космическата сонда Europa Clipper на НАСА, може да е по-лесно, отколкото си мислехме, да открием живот или следи от него върху ледените луни", каза ученият Франк Постберг от Свободният университет в Берлин.

Снимка: SpaceX

Първата специална мисия до тази замръзнала луна е планирана за изстрелване през октомври 2024 г. Очаква се да пристигне в орбита около Юпитер през 2030 г., след което да извърши почти 50 близки облитания на Европа, прелитайки ледената повърхност на височина само от 25 километра над повърхността.

Основната цел на мисията е да научи повече за обитаемостта на подземния океан на Европа и дебелината на ледената черупка над него. Мисията не е предназначена да открие живот, за да бъде ясно - но учените сега осъзнават, че може да има начин.

При предположението, че Europa Clipper може също да лети през ледена струя, учени, ръководени от Фабиан Кленър от Вашингтонския университет в Сиатъл, проучиха дали анализаторът на повърхностния прах на космическия кораб (SUDA) може да открие живот, пренесен от подземния океан.

Инструментът SUDA е предназначена да изследва частици от повърхностния лед и прах на Европа, разпръснати в космоса, тъй като Луната е постоянно бомбардирана от микрометеорити, но може би може да анализира и ледени зърна в струите.

Симулирането на удари с висока скорост на ледени зърна върху инструмента в лаборатория би било доста непрактично, така че вместо това екипът на Кленър изстреля тънка, бързо движеща се струя водна пара, заредена с бактерията Sphingopyxis alaskensis, във вакуумна камера. Sphingopyxis alaskensis се среща в морските води край бреговете на Аляска и оцелява при ниски температури и с малко хранителни вещества.

Вакуумът доведе до разпадането на водната струя на капчици, които замръзнаха като ледени зърна. След това зърната бяха изследвани с масспектрометър.

Резултатите от експеримента показаха, че Sphingopyxis alaskensis може да се открие при изследване само на едно ледено зърно.

"Показахме, че дори малка част от клетъчния материал може да бъде идентифицирана от масспектрометър на борда на космически кораб", каза Кленър. "Резултатите ни дават повече увереност, че с помощта на предстоящите инструменти ще можем да открием форми на живот, подобни на тези на Земята, за които все повече вярваме, че могат да присъстват на луни, носещи океан."

Снимка: NASA/JPL

Инструментите на Europa Clipper не са в състояние да идентифицират ДНК, но SUDA може да открие мастни киселини и липиди, които могат да образуват биологични клетъчни мембрани.

"За мен е още по-вълнуващо да търся липиди или мастни киселини, отколкото да търся градивни елементи на ДНК и причината е, че мастните киселини изглеждат по-стабилни", каза Кленър. Ако в океана на Европа има живот, съдържащ липидни мембрани, тогава има по-голям шанс биологичните компоненти да останат в едно цяло, за да може Europa Clipper да ги открие.

Констатациите са публикувани на 22 март в списанието Science Advances.