Коментари - Китай полага най-дългия свръхпроводим кабел | IT.dir.bg
назад

Китай полага най-дългия свръхпроводим кабел

По него ще тече ток със сила 2000 ампера при напрежение 35 киловолта

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Китай полага най-дългия свръхпроводим кабел | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Статията коментира електрически кабел. Снимката е на сноп оптични влакна. Нов шедьовър на Стоян Гогов, дами и господа...

saint

Еми по красив оптичния на снимка, свети :)) Отделно, че между две подстанции се пуска проводник, а не кабел, ама това е друга работа :)) Иначе в статията не се казва най важното, от какъв метал ще е проводника, че предполагам няма да е меден.

Скоро и по Wi-fi.

"Проектът се опира на т.нар. високотемпературна свръхпроводимост, при която за достигане на нулево съпротивление на носителя на ток е необходимо охлаждане не до температура, близа до абсолютната нула (-273 °C), а само до -196 °C. Това означава, че може да се приложи охлаждане с течен азот, което е сравнително просто и достъпно решение." === Мисля си: 1. Дали не е по-скоро нискотемпературна проводимост, щом става дума за охлаждане, а не за нагряване. 2. Доколко просто и достъпно решение е да охлаждаш кабел по трасе с дължина цели километри. В случая става дума за къса отсечка (1,2 км), тъй като е главно за демонстрационни цели. Но въпреки това, пак не ми се струва просто и достъпно решение.

Баналните глупости по-добре си ги мисли на ум.

Както винаги, дойде, изверщя без да кажеш нищо по същество, само за да покажеш що за трол си. Нищо ново, просто dp.

видяхме какво стана когато китай започва да прави ваксини - разболява целия свят. сега като започва да полага кабели очаквам да спре тока в южна америка(поне).

На това твоето, колега, му се вика свободно съчинение по картинка. Терминологията е такава и като всеки термин в науката си има дефиниция. Какво лаиците разбирате под тази дума, няма никакво значение. Има значение само фактът, че не ви стига акълът да си замълчите, когато не знаете и не разбирате. Свръхпроводимостта исторически е открита в проводници от чисти метали при температури, близки до 0К. За достигането на такива температури е необходимо охлаждане с течен хелий, което е доста скъпо и енергоемко (заради третия принцип на термодинамиката). Затова първоначално ефектът е единствено от академичен интерес. При откриването на сплави, които преминават в свръхпроводящо състояние при температури от няколко десетки К, започва да се мисли и за индустриалното им приложение. Първоначално целта е да се намери материал, който е свръхпроводящ при температури, надвишаващи точката на кипене на азота (77К), тъй като поддържането на такава температура е сравнително евтина и вече рутинна задача. Материали, преминаващи в сръхпроводящо състояние при температури около 77К или по-високи, се наричат високотемпературни свърхпроводници.

Браво, колега! Не само успяхте да обясните какво е свръхпроводимост и как ниските температури, но дори написахте обиди. Второто е особено голямо постижение. Преди да напишете коментара си, нямаше да е зле да прочетете какво съм написал. Може би тогава щяхте да разберете, че аз не оспорвам свръхпроводимостта и начините й за осъществяване, а за текста в статията. Във връзка с коментарът ми (забележете - във връзка), моля обяснете следните: 1. Как така при ОХЛАЖДАНЕ с течен азот (според написаното в статията) се осъществява ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА свръхпроводимост (пак според написаното в статията. 2. Особено впечатляващо е обяснението за евтината и рутинна задача за охлаждане, сега обяснете КАК това ще се осъществи практически за проводник по трасе 1,2 км или по-големи дистанции и как в този случай задачата ще бъде евтина и рутинна.

Като не ти харесва да ти се подиграват на глупостите които бълваш просто не споделяй глупости. Я си погледни поста бе, колко по-умствено изостанал може да го измислиш. Дали високотемпературната проводимост - при течен азот вместо при течен хелий - не била нискотемпературна, що за имбецил може да сподели такова гениално хрумване.

Браво! Я кажи къде съм писал за разликата между течен азот и хелий. После, прочети отново какво съм написал - питам как при ОХЛАЖДАНЕ се постига ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА свръхпроводимост, както е написано в статията. Постигаш нови висоти в разбирането при четене. Браво! dp президент!

Съжалявам но толкова умствено изостанали разсъждения трудно може да си представи човек. Как могло да трябва охлаждане за високотемпературна свръхпроводимост - налиу ще ти измръзнат крачетата при тая температура, няма как да е висока. Имбецил. Поне да беше прочел, че двете споменати температури се постигат чрез течен азто и течен хелий, тая връзка и в училището за бавноразвиващи се ще я направят по-бързо от тебе. Вместо да се гърчиш и да цъкаш +/- си намери свястна работа, тая на щатен трол едно че е жалък поминък и второ че не ти стига акъл дори за нея.

Вместо да ме приканвате аз да прочета вашия пост, което между другото и направих преди да коментирам, следва вие да прочетете моя, за да разберете защо терминът е "високотемпературна" свръхпроводимост. Температура от над 70К си е доста по-висока от температура от 1К. Това, че за вашето всекидневие всичко под 300К са ниски температури, е въпрос, който не е от значение тук. А това, че продължавате и да спорите за това, само показва ограничеността на мисленето ви, което явно ви е и засегнало. От истината боли. Охлаждането с течен азот си е СРАВНИТЕЛНО рутинна и евтина задача. Всяка уважаваща себе си лаборатория, а в наши дни дори и болница, си има източник на течен азот, докато добиването на течен хелий е възможно само в няколко високо-специализирани лаборатории по света. Производството на течен азот в промишлени количества отдавна не е предизвикателство, нито от техническа гледна точка, нито от финансова. Например в ЦЕРН се използват свръхпроводящи магнити по цялото 27 километрово трасе. Разбирам, че охлаждане до азотни температури може да изглежда скъпо на пръв поглед, но вероятно е доста по-евтино от изграждането на многократно повече трасета с нормални проводници, плюс загубите на енергия по тях. Отново, само показвате ограниченост на мисленето и познанията, както и невъзможност за осмисляне на прочетен текст. Надявам се това, освен да ви засегне, да ви накара и да преосмислите нереалистичните си самооценки за себе си.

Браво! Най-добрите ти аргументи до момента бяха да ме наречеш умствено изостанал, имбецил и бавноразвиващ. След като нямало как да е висока температурата при охлаждане, било високотемпературна свръхпроводимост. Желязна логика! За хелия и азота прочетох в статията. Коментарът ми беше независимо от методът на охлаждане. Явно трябва да ти се обясни повече от веднъж. Иначе много ми хареса коментарът ти за работата и троленето. Хем тролиш, хем се оплакваш, че те тролят. На това му се вика cry-bully. Не спирай да пишеш, истински се забавлявам

Започнахте много добре и отново завършихте с обиди. Явно е манталитет, той не се променя. Значи, според вас температура от -196 °C (за такава се говори в статията при охлаждане на проводника на практика) си е висока, направо да готвиш. Колкото до магнитите в ЦЕРН по трасето от 27 км, говорим за отделни магнити, техническото решение действително е лесно. А в статията се говори за непрекъснат проводник с дължина от 1,2 км, като това е само прототип, намерението им е за доста по-дълго трасе. Понеже сте много умен и знаете всичко по-добре от всички останали, обяснете как ТОЧНО проводник с такава дължина ще бъде потопен в течен азот или хелий. В следващият си коментар не пропускайте да ме обидите, колкото повече, толкова по-добре, обидите ви ще са в полза на защитаваната от вас теза.

Ако не искаш да изглеждаш умствено изостанал бавноразвиващ се имбецил спри да пишеш постове които да са като писани от такъв. Защото щяло да ти е студено на крачетата затова нямало как при течен азот свръхпроводимостта да се нарича високотемпературна, как успя да го съчиниш това бе майсторе. Какво знаят тия дето са работили с десетилетия по това да изнамерят как да става без течен хелий работата, нали си затова да ги коригираш. Забавлявай се, не е да няма от какво. А по-добре се научи да не бълваш глупашки постове, ако и да е по-малко забавно без тях.

Съжалявам, не е манталитет, а просто алергия към простотия. Все забравям за ония 80% от сънародниците ни, от които емигрантите бягат. Та да говорим по същество. В статията се съобщава за 20-30 проводника с дебелина 0,4 мм, т.е. обща дебелина около 8 до 12 мм. Какъв е проблемът да се поместят в изолирана тръба с диаметър, да речем, 20 мм, по която тече течен азот? И примерно на всеки няколко километра да има охладителна система, която да поддържа температурата? И ще повторя, въпреки че отново не очаквам да разберете: във физиката на ниските температури всяка температура около или над температурата на кипене на азота се води висока. Такава е терминологията. Това съвсем не означава, че и баба ви ще нарече тези температури високи. Просто всичко е относително. Температура на тялото от 30°C е твърде ниска, но ако това е температурата на въздуха, то говорим за топъл ден, а ако е на морската вода, то тогава това си е направо чай. Всичко зависи от контекста. Толкова ли е трудно да се разбере?!?

Не е метал, дори не е и метална сплав.Обикновено тези свръхпроводници са метални окиси и имат по-скоро характер на керамика. При стайна температура са си направо изолатори. Но при температури от порядъка на 80К имат свръхпроводящи свойства. Това, разбира се, до определена плътност на тока в този проводник. По тази причина 2000А не могат да се прекарат по едно жило с диаметър 0.4мм, а трябват доста повече. Подобни свръхпроводници имат рутинно комерсиално приложение в медицинските машини за ЯМР.

Имам няколко въпроса: 1. Знаете ли какво е дирник? Ако не знаете - научете и се постарайте да не бъдете чак такива дирници ;) 2. Като гледам коментарите на някои читатели, няма да е зле в такива статии да слагате и връзки към Уикипедия или други качествени източници с пояснения по съответната тема. Това може само да спомогне за ограмотяването не само на читателите, а и на писателите на тези статии. 3. Подбирайте си картинките и снимките, така че да имат логическа връзка с изложения материал. Какви са тия оптични влакна в статия за свръхпроводници?!

Този кабел с 30-40 двойки с дебелина 0,4 мм е като стандартен за телефоните. Става и за бушони 63 ампера. 2000 ампера ми се виждат множко, но щом е за експеримент нека пробват. 70 мегавата са добри и за цял град

Без загуби? А за поддържане на температурата минус 196?

Надявам се разбирате, че снимката е на оптични влакна....

ма акад. Гогов - не...

Добре, че не е сложил снимка на канап, от просотора на баба си. :-D

Уважаеми баджанаци от ДИР. Кючек, в Електротехниката на Български език НЯМА термин "жица".

При Гогов има..

"...във физиката на ниските температури всяка температура около или над температурата на кипене на азота се води висока." === Кратко, точно и ясно, благодаря. Ако това беше обяснението в първият ви пост, нямаше да има нужда от повече обяснения. Вместо това решихте да ми обяснявате колко не ми стигал акъла и колко много вие знаете. Това продължи и в следващите ви постове - да ми обяснявате колко сте велик, а колко прост съм аз. Това имах предвид по повод манталитета ви. Иначе благодаря за обяснението за тръбата, макар да не мисля, че е лесно да се поддържа херметична на такова голямо разстояние. Но какво пък, нали съм прост? Хайде, кажете го.

Последното изречение от първоначалния ми пост: "Материали, преминаващи в сръхпроводящо състояние при температури около 77К или по-високи, се наричат високотемпературни свърхпроводници." Четвъртото изречение от вашия отговор: "Преди да напишете коментара си, нямаше да е зле да прочетете какво съм написал." И още: В началото на моя пост: "Терминологията е такава и като всеки термин в науката си има дефиниция. Какво лаиците разбирате под тази дума, няма никакво значение." Към края на вашия отговор: "Как така при ОХЛАЖДАНЕ с течен азот (според написаното в статията) се осъществява ВИСОКОТЕМПЕРАТУРНА свръхпроводимост" Моля, посъветвайте ме какви изводи трябваше да си направя от тези реплики за вашата интелигентност.

Значи, в съда се гледа дело за изнасилване с елементи на содомия. Адвоката на подсъдимия пледира: - Айде, айде объркал се е човека, голяма работа. Отпред, отзад все е проникване. Съдията злобно: - А знаете ли как боли, отзад?!

Край с ЖИЦАТА. Комуникациите се провеждат през стъклени кабели а токът ще тече през керамика. Край с далавер'та, бра'чеди от ДИР.

Това да не е стар тел.кабел от Китайската стена за връзка с Хеопсовата пирамида? Зелен на цвят?