Коментари - В Германия създадоха болтове с интернет | IT.dir.bg
назад

В Германия създадоха болтове с интернет

Идеята е умните крепежни елементи да предотвратяват инциденти

Обратно в новината
| Редактор : Кристиан Антонов

Коментари - В Германия създадоха болтове с интернет | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

И през интернет ще ги завиват и отвиват. ;) В Германия, където интернета е гола вода, си представете само колко ще струва той, тока за това и машините и така нататък. На тамошните цени, примерно един болт 100 евро на година.

Нали знаете случая с химикалките,които не пишели в космоса. Американците изхарчили много $$$ за направата на химикалка, която да пише в космоса. Руснаците започнали да пишат с моливи. ;-) Това, във връзка с простите инженерни решения!

И след всичкото ти писане, ще ти кажа, че това е просто измислица :)

Тц. На мен ми трябва гайка с Youtube.

ㅤ

"В Германия създадоха болтове с интернет." Егати глупостта (смислово). Все едно: "В Китай започна производството на светодиоди за запалки."

Abe hto samo glypavi nehta se izmisliat be

Измисли ТИ нещо умно. Като начало, измисли КИРИЛИЦАТА и я ползвай!

Ми като е толкоз важна тая връзка, да викнат бай Кольо с електрожена. Може и по интернет.

"умни пирони" за тесла.

а новината е стара. Подобен тип - умни елементи са отдавна на пазара. Консорциуми от няколко промишлени гиганта като например Майкрософт и мицубиши предлагат умни "крепежни елементи" и не само. Преди около пет години разглеждах техническа и търговска документация на такъв концерн с описание на приложените решения в подземна мина в Южна Африка.

Интернет на болтовете :)

И като спре интернета болтовете нямат отвиване :)

По-лошо е, ако тръгнат да се самоотвиват!

На немците и болтовете им имат интернет, а руснаците не могат да си сверят честотите по радиостанциите.

Да не стане като с "умната крушка" която я завинтвали 3-ма полицаи - единия държи крушката стъпил на масата, а другите двама въртят масата.

Ако те вземат да помагаш би станало разбира се. Но няма да те вземат, знаеш си защо.

Други 3-ма се въртят в обратна посока да не им се завие свят на първите, а един седи до вратата и пази да не дойде тока :)

Браво, наистина има скъпи конструкции, за които е критично да се следят напреженията. Само че германците са тръгнали по път, от който ще трябва да се връщат. Минаха всякакви граници на оскъпяване на продукцията си. Инженерията е майсторлък да направиш нещата евтини и достъпни, скъпи всеки може да ги направи !

А ти от къде знаеш колко са скъпи

В Германия точно поддръжката е скъпа.

Идеята на IoT е точно всяко устройство да е евтино и лесно заменимо. Чети бе човек! Не е срамно...

Европа е технологичен гигант Путлеристан, агресивна бензиностанция с атомни ракети

Десетилетия наред западът обиждаше Русия точно с тази опорка, дето повтаряте. Че била, видите ли, бензиностанция с ракети. Руснаците - нищо, болно им беше, но си мълчаха и работеха. Западняците лапаха нефт на ниски цени и продължаваха да псуват грозно Русия, за тях това е най-нормално. Колко повече им работиш, толкова по грозно те псуват. Арбайтен, арбайтен унд нихт шпрехен, русише швайне, унтерменшен ! После палачинката се обърна и се оказа, че да, наистина, Русия за запада е бензиностанция. И че наистина е с ракети, и то какви !? И се оказа също, че е не само бензиностанция, ами също и житница, ковачница, топлофикация, енерго и даже маслобойна с агроаптека. И авантата за запада свърши. Най-накрая всеки тарикат си плаща ! В рубли ! :)

Точно казано! Много си добър!

Айде пак се отплесна, рашата отива към дефолт приятелю Набий си го в главата. По-добре отсега да разбереш, че руснаците НЯМАТ печеливш ход вече...

дълго си мълчаха, а сега и доказаха че имат само и единствено газ, няма с какво друго да изнудват.

Само си мисля, при една по-сложна конструкция, където са нужни стотици (ако не и хиляди) болтове с различни размери и може да е нужна различна степен на притягане. Как ще се правят настройките за натиск на различните болтове в различните компоненти? Отделно, колко IP адреса ще са нужни за такова нещо? И новата заплаха - ако не ми изпълниш исканията, ще ти хакна болтовете! Или ще ги заразя с ransomware!

_stankow

>kъдето са нужни стотици (ако не и хиляди) Само на отговорните съединения ? > болтове с различни размери Вероятно по-големичките, от М10 нагоре. В монтажите на външни конструкции използват много големи болтове >Как ще се правят настройките за натиск на различните болтове в различните компоненти? Динамометричен ключ. Болтът не го интересува колко е, само предава какво измерва. Контролът е в централната станция, на сървъра > Отделно, колко IP адреса ще са нужни за такова нещо? Има ли нужда от IP адресиране ? Предаването е само в една посока. Един пакет - идентификатор 8 цифри, стойност на силата на опън. RFID са така, при това са милиони, на всяка стока слагат. >И новата заплаха - ако не ми изпълниш исканията, ще ти хакна болтовете! Или ще ги заразя с ransomware! :) В тях няма да има процесор и няма да има ОТА (зареждане на програми по мрежата) :) Проста схемичка - датчик, модулатор, предавател, поръчкова схема. Нищо не приема. И към някоя от нискоскоростните и маломощните мрежи - LoRa и подобни. 1 mW мощност, един пакет на всеки час, повече не трябва.

станкУФ, ясно е написано за интернет в статията, какви си ги бълнувал пак?

А кой ще следи дали умното в болта и интернета му функционират?

_stankow

Въпросът ви е на място и е важен. Обикновено в такива "мрежи от датчици", както описваната, се задава граничното време, в което датчикът (предавателят) трябва да се обади. И да предаде нещо. Не се ли обади - сървърът го оцветява на мнемосхемата в червено. И праща смс на началника на поддръжката. Като преди да откаже датчикът предава също и диагностични пакети - напрежение от термогенератора, заряд на кондензатора, мощност на последните излъчвания, време от последното излъчване, температура и прочие. Такива мрежи се правят от десетилетия, новото е, че вече ги слагат в болтове. Преди се слагаха отделни тензодатчици и предаватели, сега просто са комбинирали - болт (контролиран елемент), датчик (тензо), предавател, захранване (термогенератор).

Явно не си чувал за меш мрежи. Е, попрочети малко и ще разбереш кое - как. Учи се в университета първи курс, всяка специалност, свързана с IT. Предмета се казва "Компютърни мрежи".

Отличен пример за IoT на ниско равнище, браво!