Илон Мъск е получил поне 38 милиарда от правителството на САЩ
Парите на американските данъкоплатци са били ключови за успехите на SpaceX и Tesla. Милиардерът обаче иска да съкрати помощите към хората с ниски и средни доходи
Корпоративната империя на Мъск не би могла да съществувала без помощите на Вашингтон и парите на данъкоплатците, пише в. "Вашингтон поуст". Компаниите на милиардера са получили финансиране от федералния бюджет на САЩ в размер на поне 38 милиарда долара, твърди нов доклад.
Проучването установява, че тези 38 милиарда долара идват от разнообразни субсидии, договори, заеми и данъчни облекчения, насочени предимно към Tesla и SpaceX.
Възможно е дори сумата да е по-голяма, тъй като анализът обхваща само публично достъпни договори, без да включва секретни споразумения с Пентагона и разузнавателните служби.
"Общата сума вероятно е по-висока: този анализ включва само публично достъпни договори, изключвайки класифицирани дейности за отбраната и разузнаването. Според Ройтерс, SpaceX разработва шпионски сателити за Националната разузнавателна служба на САЩ, а според "Уолстрийт Джърнъл", този договор е на стойност 1.8 милиарда долара. Ние идентифицирахме още близо дузина местни грантове, възстановявания и данъчни кредити, за които конкретните суми не са публични", пише "Вашингтон поуст".
Новината, че Мъск е голям бенефициент на публични средства, не би трябвало да изненадва никого.
Иронията обаче е, че милиардерът и неговите приближени в момента помагат на администрацията на Тръмп да съкрати социалните придобивки на милиони американци с ниски и средни доходи.
Сред последните мишени на агенцията за ефективност DOGE на Мъск е Администрацията за социално осигуряване (SSA) - основата на социалната система в САЩ, която осигурява пенсии за около 73 милиона американци.
През последните седмици DOGE активно подпомага прекратяването на договори за наеми на офиси на SSA в различни части на страната, което ще доведе до затваряне на локации в щати като Мичиган, Ню Йорк, Западна Вирджиния, Охайо, Арканзас и Тексас.
"Планът е да уволняват 50% от служителите на малки групи, за да не се вдига шум," казва източник на изданието.
"Обещанието 'няма да пипаме социалното осигуряване' не отразява реалността на тази администрация. Изглежда, че целта е да се позволи на правителството да се провали, за да бъде заменено от частния сектор."
Мъск отдавна намеква за необходимостта от орязване на разходите за социални помощи и споделя публикации в социалната си мрежа Х, представяща програмата като неефективна и изпълнена с измами.