Южна Корея изстреля първата си космическа ракета (снимки)
"Нури" има сравнително скромни възможности, но цели да конкурира SpaceX
Южна Корея днес изстреля първата си космическа ракета, произведена в страната, месеци след като предишният ѝ опит не постигна успех в извеждането на полезен товар в орбита, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Вижте как изглежда южнокорейската ракета >> >> >>
Ракетата "Нури" е с три степени, а за гориво се ползва самолетен керосин и течен кислород. Първата степен е с 4 двигателя, а втората и третата - с един.
На ниска околоземна орбита "Нури" може да достави 2,5-тонен товар. За сравнение Falcon-9 на SpaceX има близо 10 пъти по-големи възможности.
Макар "Нури" да не може да се използва многократно, то се очаква един старт да много евтин. Сеул е похарчил 1,8 милиарда долара за развитието на ракетата и изграждането на необходимата за нея инфраструктура.
Южна Корея има нарастващи амбиции в сферата на космическата индустрия и иска да създаде по-способни ракети от своя основен опонент - Северна Корея.
Първият опит за изстрелване на ракета в Космоса Сеул направи през октомври миналата година. Тогава фиктивният полезен товар достигна до желаната височина от 700 километра, но не успя да се стабилизира в орбита, защото третата степен на ракетата изгоря по-ранно от планираното.
Ако днешното изстрелване е успешно, Южна Корея ще стане десетата държава в света, извела сателит в Космоса със собствена технология.
Сеул обаче бе изпреварен от Северна Корея. Бедната и затворена страна успя със собствени усилия да създаде ракета и дори собствен спътник за наблюдение.
Азиатската страна е десетата по големина икономика в света и основен доставчик на полупроводници, автомобили и смартфони на световните пазари. Развитието на космическата ѝ програма обаче изостава от азиатските ѝ съседи и Китай, Индия и Япония.
Сеул планира през следващите години да изпрати в Космоса още четири ракети "Нури". Освен това се надява да изпрати сонда до Луната, да създаде ракети носители от следващо поколение и да изведе големи сателити в орбита.