Коментари - До 15 г. компютрите ще изпитват човешки емоции | it.dir.bg
назад

До 15 г. компютрите ще изпитват човешки емоции

Флиртът и дори връзката с компютър може да е възможна след 15 години, смятат учени.

Обратно в новината

Коментари - До 15 г. компютрите ще изпитват човешки емоции | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Компютрите ще са четвъртият пол, клонингите - петият... и така...

Вече 20 години компютрите са ми и хоби и професия. Едно ще ви кажа, като погледна назад виждам колко много съм изпуснал от живота....туй нещо наречено компютър много помага и но и с пъти повече пречи на човека. На там на където сме се запътили с развитието на технологиите не ни чака нищо добро. Трябва да си сложим граница иначе ще загубим човешкото в себе си ..."Аза" ще се превърне в "пиб...пибиб...000101..

и физиологични напъни :)))

Навъдиха се напоследък за нуждите на т.нар. "медии", доста медийни "учени", които или не знаят на кой свят живеят, или прибират парички за да разбъркват периодично умовете на масовия човек, та да продължава и той да не знае на кой свят живее, и да си плаща чинно данъците.

Емоции , добре - а гърчове?

А дали хората ще изпитват още емоции тогава? Има една много готина книга на Роджър Пенроуз: Новите Кдрехи на Царя. Теорията е, че никога няма да можем да създадем алгоритъм, който да е осъзнат за себе си. И за какво ни е? Можем да създадем Искуствен Интелект, който да ни емулира. Ако искате да създадете искуствена Осъзнатост правете деца :) Няма ДНК за осъзнатост, защото осъзнатостта осъзнава ДНКто. Все едно е крушката да иска сама да произвежда ток само защото го вижда и някак си осъзнава че не е тока..

След 18 години компютрите от двете страни на океана ще станат прекалено раздразнителни и ще си обявят война.

Мале какъв бой ще яде моят лаптоп! По стълбите! С лопатата! Три говорителя ще му вържа - да може да квичи на умряло...

Звяр! А той(тя) толкова те обича.

Компа ти ще получи човешки права и ще те бутнат в панделата за насилие. А ако искаш да го ползваш, ще трябва да ми плащаш заплата, осигуровки, пенсионни...

Пак глупости на някой, който търси място в новините. Емоция и мисъл в машина в момента не са възможни. Изкуствен интелект не съществува. Възможна е само симулация на такива поведения, така както един папагал или телефонен секретар "говори", без да знае какво говори. Могат да бъдат заложени определени реплики и поведения в една програма, които да отговарят на определени човешки реплики. Но това не е мислене или интелект, а програма, написана предварително, реагираща така, както си заложил да реагира. Без значение е колко добра е, колко хора и за колко години са работили по нея - програмата си остава симулация, макар и в някои случаи способна да излъже някого. "Мисленето" и е отражение на твоето мислене и това което си написал. Една "връзка" с компютър по същество не е по различна от "връзка" с надуваема кукла. И в двата случая е безжизнена симулация на връзка с живо човешко същество, и по мое мнение, загуба на време.

Радвам се да видя, че във форума има човек, който разсъждава и, очевидно, има набор от знания по въпроса.

Откъде си толкова сигурен? Ние знаем страшно малко за човешкия мозък и какво го прави толкова уникален.И дали е уникален. Не знаем какво точно поражда живота дори. Нито пък имаме ясна дефиниция за всички емоции и интелект, които са присъщи на човека засега. Всичко е възможно. И животните може да проговорят, ако разберем точно кои гени са отговорни за самоосъзнаването и съзнателната мисъл (Речта е производна) Преди се смяташе че е невъзможно да се открие генът на стареенето - вече е изолиран в някои организми, например определени видове кръгли червеи, на които животът може да бъде удължен 4 пъти чрез генна манипулация. Така че, докато ние отричаме, учените бутат напред с малки стъпки

Да са учени, да са учени... Колко да са учени... Като си ги представя как "бутат" през космоса, където разстоянията се измерват в светлинни години. А, в психическия свят даже няма още мерна единица. Тъй че тоя дето след петнадесет години ще произвежда чувства, си е откровен идиот. А, тези дето му се връзват... За тях квалификация все още няма открита, няма открита.

Все по-рядко по форумите се "чува" човешка, разумна реч. Като хладен повей в пустиня е.

Бих искал само да вметна нещо, за да ви стане ясно колко плиткоумно е твърдението в статията, макар че доста пъти съм го повтарял, но явно има нужда; в момента по 7та рамка на ЕС е финансиран проект за емулацията ва мозъка на червея Си Елеганс. Или с други думи, науката дори не може да обясни как се генерира поведението при едно толкова елементарно същество. Проектът между другото забуксува и в това няма нищо чудно - просто няма теория, която да опише как невроните генерират наблюдавания поведенчески процес. За по-сложни създания дори няма да отварям и дума. Истината е, че има явления от по-високо ниво, които съвременната наука упорито отказва да възприеме и опитва фанатически да наложи ограничените си догми. П. С. Нека някои хора не бъркат компютрите с реално действащия интелект, само защото виждат някаква аналогия между ел. схемите и структурата на мозъка.

Доста си объркан. Компютърът е човешко творение, действащо по подобие на нас хората. Самите ние сме машини, създадени от протеини. Най-общо мозъкът е харддиск. Интелекта, това е софтуера, който непрекъснато развиваме и усъвършенстваме. По въпроса за червеите бих искал да поясня, плоският червей се състои от 983 клетки и има 15000 гени. Човешкото тяло е изградено от 50 трилиона клетки и има 25000 гени, приблизително толкова има и мишката и затова тя е обект на толкова много опити. Моля, не се обиждай, това е само едно мое виждане по въпроса. може би и аз не съм прав.

Значи, ще го обясня така; съзнанието и всички негови аспекти са явления на съвсем друго ниво, които не могат да бъдат реализирани от работата на мозъка. В мозъка няма да намериш нищо друго, освен движение на атоми. А сравнение между мозък и компютър е просто нелепо, поради причината, че единственото нещо, което компютърът изпълнява е заложена поредица от команди. Нали се сещаш, като в старите анимации - дърпаш вратата, ютията пада, бута тостера... е това според теб може ли да се окачестви като някаква форма на интелект? Явно нямаш минимално понятие от програмиране ако кажеш "да". А пък за червея - нещо не разбрах къде беше аргументът? Просто отбелязвам факта, че невронна мрежа от 302 неврона, при това напълно изучена, е непонятна за учените. И очевидно, отговорът не е там.

би трябвало да прочетеш по внимателно какъв е проекта. те се опитват да възпроизведат нервната система на червея неврон по неврон и симулацята която се получи трябва да може реалистично да възпроизведе всички функции които се наблюдават в живия червеи. това е доста различно от това да напишат една AI програмка която да деиства по същя начин като червея. това е доста елементарно да се направи. в момента съществуват много по сложни AI.

Значи, говорим за друго... Първо, изкуственият интелект се дели на две направления - силно и слабо. Слабото е поредица от заложени инструкции, които машината изпълнява. Силното се опитва да създаде самостоятелно действащ интелект. Та именно това е целта на проекта - да създаде самостоятелно действащ интелект на червей, който да произтича ЕДИНСТВЕНО от работата на невронната му мрежа, без никакви допълнителни машинни инструкции (дадени от теб). И точно това е големият препъни камък - защото невронната мрежа не може да реализира поведението на червея, а той взаимодейства буквално по стотици начини с околната среда... Така че, ти имаш да четеш по въпроса, не аз.

До 15 години, може аз да не испитвам чувства. ;) Дали ще го сложат като статия? ;)

Айде да сме живи и здрави до 2029, пак ще си говорим.

Боже, досега проблем ни беше гей-парада, а тогава ... Сега измислиха трети пол ли беше, а тогава ... Сега нарекоха нещото между еднополови "брак", а тогава ...

проблемът е единствено и само в твоята ограничена тиква!

Е, радвай се тогава, че не е в твоята неограничена слива...

Стига трансхуманистка помия, бе! Само профани могат да вземат тази статия насериозно - при това пълни. А пък тоя Курцвейл съм му чел "теориите" - даже не стават за сценарий на филм.

Тези учени да си заврат по един компютър и да приключим темата с неграмотни и психично болни.

Дано да е на 220 волта.

Вече започвам да ставам гузен! Милата ми компютърка, как ще страда, като и изневерявам!

Човешкият ум не е в състояние да да разбере, нито да опише огромността на Вселената. Всичко в нея се случва сега, време не съществува. Времето е илюзия, създадена от човешкия ум. Тази илюзия дава възможност на ума да се разхожда в миналото и бъдещето. Но дори и споменът за минали събития и предстоящи хубави такива се случват в единствено възможния момент - настоящия. Емоцията е функция на мисълта, тя е ответна реакция на човешкия организъм в резултат на мисловната дейност. В настоящия момент няма емоции и по всяка вероятност за машината това ще бъде табу. Това е, което ни отличава от другите животински видове на планетата. При тях (разбира се и при хората) има инстинктивни реакции, които са в резултат на външно въздействие. По-дълбокото навлизане в категорията ,,емоция'' ще ни отведе до нарушеното изначално функциониране на човешкия ум. Тази дисфункционалност на ума се проявява през цялата история на човечеството.

И ти си някакво супер-същество, че си позволяваш да даваш такива оценки за природата? Цялата дисфункционалност е в теб и твоя ум.

ГоУем си фиУософ.

А НЕМА НУЖДА ЩАЙГАТА ДА Е ВЛЮБЕНА В МЕНЕ! хИЧ НЕ МИ ТРЯБВА ВЛЮБЕН БОКЛУК, ИЛИ ПЪК ДА МЕ МРАЗИ-ЗА ТАЯ РАБОТА СИ ИМА ХОРА!! КОМПА-ДА БАЧКА-ЗА ДРУГО НЕ МИ ТРЯБВА!

Е то преди 15 г. пак казваха същото ... баси полюцията

В този филм защо са дали да озвучава ролята на компютъра на Скарлет Йохансон, ами не на някоя грозна кикимора?

Мозъка е една динамична изчислителна среда работеща на асоциативен принцип, която се препрограмира в движение според стимулите които получава отвън. Душата може да се разглежда като софтуера на тази среда. Тя определя в какво направление ще работи хардуера. Чиповете са статични среди, които изпълняват стъпка по стъпка програмите, коти са в паметта на компютрите. Мозъка работи масивно паралелно аналогово с различна по големина сила на сигнала между отделните неврони. Чипа работи с нула и единица. И най-бързият супер компютър няма и една милионна от възможностите на мозъка на един средностатистически човек. Не като груби изчисления разбира се, където човека не може да се сравнява с него , но като общ интелектуален потенциал. Въображението на човек а е свързано с квантовите взаимодействия на материята. Когато една система е предсказуема, тоест когато изпълнява програма, тя няма творчески потенциал. Компютрите и роботите могат да имитират, но не и да творят.

Не обиждай компютрите! Повярвай ми - има хора с много по-примитивни мозъци дори и от интегралната схема LS7404, използвана широко в Правец-82... Всичкото чалгари, пияници и келеши в коя група ги слагаш?

А аз се чудя защо напоследък всеки път като седна пред компютъра в къщи и жена ми ме поглежда свирепо с думите: "Пак ли тоя компютър!!!???"

Вземи й един компютърчок с подходящата периферия и ще кротне... И моята беше така, преди да открие (почти насила от моя страна) сладостта на електроните...

По- скоро хората заприличват все повече на компютри. Пълно скъсване с релания свят. Отдадени само на бюрократични условности. Липса на елементарна обща култура за природата. Пример: В МВнР 60% от служителките не знаят кокошката снася ли яйца ако няма петел. Да не говорим пък , че някои се обиждат , че въобще им се задават подобни груби селски въпроси. Тъй че ако хората се компютаризират логично е да си обюуват с компа.

То това мисля че се отнася до всички служители на МВнР, не само до служителките. А като стана дума за яйцата на кокошките, още един важен въпрос: Кокошките имат ли мензис?

м дааааа, На великден някои си го боядисват и пробват чии кокоши мензис е най- здрава ;-) и не е лош под формата на кремчета, сладолед и. тн. Най - е предпочитан обаче под формата на пържен на очи :-)

Ууууф, не ни стига педер астията по хората, ами сега и по компютрите!!!

Няма как машина да чувства човешки емоции. Прочетете мнението на професор Хокинг относно изкуствения интелект. Иначе яко заглавие да набирате "хитове", дир.

...на търкалета. Компютрите в своята архитектура не са мръднали от времето на първите Х86 образци. Умножават се шини и процесори, но идеята не е мръднала.

Мръднала е. В момента се създава квантов компютър на съвсем друго ниво

Tвърденията на този гугълски спец са доста инфантилни според мен, или са може би поредната скрита досадна реклама с обратен ефект. Дигиталните компютри не могат да имат творчески потенциал. Заради това и не могат да общуват пълноценно с хората. Те са доста примитивна и енергоемка технология. Технологията вече достига границите на своите възможности поради физическите ограничения и квантови ефекти, и не можем да очакваме от тук насетне силно нарастване на производителността, което да не е за сметка на силно нарастване на енергопотреблението. И сега компютрите са достатъчно мощни да изпълняват програми за изкуствен интелект, писани с участието на психолози, които имитират мисленето и поведението на човек. Но това е само имитация. Няма въображение и творчество. Като почти всичко в нашето съвремие, което може да се купи с пари, ще бъде поредният фалш, който още повече ще отчужди хората зомбита. Въпроса е защо е нужно всичко това? По-щастливи ли е станат хората или обратното? Все си мисля че фалша е затвор за свободният човешки дух.

и според теб какво е творчество? мозъкът ти прави нестандартни асоциации между идеите които вече знаеш и създава нещо ново и уникално. нищо което да не може да бъде възпроизведено с подходящата програма и достатъчно мощен hardware. хората не сме нищо повече от сложни биологични програми.

И кому е нужно това?

Точно това щях да питам и аз. :-) Защо им трябват на компютрите емоции?!? За да заменят тотално контакта с останлите хора ли? Любимата тема на Айзък Азимов - робот с човешки черти и емоции. :-) Нека си остане в книгите. :-)

веднага ти казвам кому. знаеш ли колко самотни възрастни хора има по света?

смятам да умръ до 2020, яко това верно е "развитието" И дано КОМЮТРИТЕ унишожаг етмосферата един ден, че им бави свръхпроводимостта и нета. Вакуум братче и радиация е космически студ ни требва на нас, полупроводниците.

значи до 2050 година раждаемоста в япония ще е нулева :)

То до 2050 година има много време, дотогава компютрите може да се научат и да раждат, бе!

През ауспуха ли бе?!

Абе тия вярват ли си???

Те и сега изпи(т)ват човешките мозъци