Вече сме на прага на момент, в който хуманоидните роботи не са просто тромави и странни машини, а реални кандидати за човешки работни места.

Както съобщава Wall Street Journal, роботи на Agility Robotics, в момента пренасят кутии в натоварен склад в Джорджия. Поставени в среда, създадена за хора, роботите се навеждат, за да вземат контейнерите, след което бавно ги носят до близък конвейер и ги оставят. Повтаряйки процеса отново и отново.

Разбира се, все още има много работа, преди тези машини да станат неразделна част от индустрията. Засега само два от тези роботи, наречени Digit, се използват в склада на GXO Logistics и се занимават само с прости задачи. Но според експерти това е началото на предстоящата автоматизационна революция: заради човешката си форма и функционалност тези машини имат потенциала да бъдат далеч по-гъвкави от специализираните роботи, които вече са автоматизирали някои човешки дейности.

"Хуманоидните роботи са първата категория роботи, които могат да изпълняват напълно различни задачи в зависимост от нуждите на бизнеса или от времето на смяната", казва Ейдриън Стох, главен директор по автоматизацията в GXO, пред WSJ. "В бъдеще бихме могли да използваме Digit за разтоварване на камион сутрин, събиране на стоки следобед и товарене на камиони вечер."

Компании като Amazon вече експериментират с мобилни роботизирани ръце и автоматизирани системи за управление на инвентара в складовете си. Но тези роботи са специализирани за конкретни задачи и често изискват специфично пригодена среда.

Теоретично, един гъвкав хуманоиден робот няма да бъде затруднен от изкачване на стълби, вземане на предмети от нисък или висок рафт или сортиране на кутии. А когато приключи работата си, може да бъде пренасочен към друга дейност, като така се използва максимално всяка секунда. Това повишаване на производителността може да помогне за компенсиране на високите разходи за внедряване на тази експериментална технология - разходи, които повече от дузина компании за хуманоидна роботика по света засега пазят в тайна, според WSJ.

"Предизвикателството пред роботиката винаги е било икономиката", казва Джеф Карденас, главен изпълнителен директор на стартъпа Apptronik, занимаващ се с хуманоидна роботика.

Развитието на роботите съвпада с бума на изкуствения интелект, което ускорява напредъка в "мозъците", задвижващи машините. Това създава възможности за компании като Nvidia, които виждат в това шанс за двойна печалба.

"Смятаме, че технологиите, които позволяват създаването на автономни роботи, са същите, които стоят зад всичко, което правим с AI и големите езикови модели", казва Рев Лебаредиан, ръководител на Nvidia Omniverse - платформата за реалистични симулации.