В съвременния свят бързият интернет е от ключово значение за икономическия растеж, дистанционното обучение и работата от разстояние. Наличието на високоскоростна мрежа позволява не просто улеснява ежедневието или развлечението с игри или филми. Бързият интернет е може би най-ключовата характеристика за настъпващата нова индустриална революция. Той е ключът към по-иновативната икономика. Къде е България в това отношение?

Мобилен интернет

През ноември 2024 г., България се нарежда на 5-о място в света по мобилна интернет скорост, със средна скорост на сваляне 147.68 Mbps и средна скорост на качване 21.96 Mbps. Пред нас са единствено Обединените арабски емирства, Катар, Кувейт и Дания.

За сравнение, Германия и Франция показват по-ниски резултати в ЕС, а освен това съществено изпреварваме и географските си съседи. Освен това сме много над средните скорости за света, които са 59.15 Mbps за сваляне и 11.33 Mbps за качване.

Данните за страната ни в SpeedTest на Ookla съществено се подобряват във втората половина на тази година.

Фиксиран интернет

България преди бе една от страните с най-бърз фиксиран интернет, но в последно време тя е изостанала до 68-о място. Според SpeedTest на Ookla средната скорост на сваляне е 81.62 Mbps, а на качване е 62.09 Mbps. За наше успокоение, все още сме с по-бърз интернет от Северна Македония, Турция и дори Австралия. На фона на света обаче сме под средната линия.