"Хората, които правят образование, трябва да измислят бъдещето на обществения ред в България".
"Иновациите в образованието за осигуряване на знания и умения за кръговата икономика и бъдещето ни ще се внедряват от хора, които могат да използват ефективно своето въображение."
"Инвестициите в образованието трябва да са фокус на човешка комуникация"
Кои са важните промени в образованието? Какви висшисти са нужни на България? Защо община Челопеч оглавява класацията с най-висок резултат от матурата в държавните зрелостни изпити по български език и литература с оценка 5.02, според последната статистика на Института за пазарна икономика? Как средата за обучение да бъде обратна на средата в Tik-Tok? Кои са качествата, които си струва да бъдат култивирани в младите, преди те да се стремят да бъдат "геолози на Марс" или "разработчици във VR среда"?
Отговори на тези въпроси от първостепенна важност за обществото се намират в новото специално издание на Dir.bg - Дискусионен клуб "Прозрачно управление". Разговорът в него ни напомня, че доброто управление и благоденствието са функция на доброто образование. Характеристиките на добрия пример в образованието обсъждат Николай Кръстев, директор на Частната профилирана гимназия за чуждоезиково обучение - "Челопеч", и гл.ас. д-р Николай Христов от катедра "Геология и проучване на полезни изкопаеми в Минно-геоложки университет Св.Иван Рилски.
Когато говорим за управление, за напредък, за иновации, за икономика инвестиции, а и за добър живот - неминуемо свързваме необходимостите на пазара с потенциала на образованието. В този контекст е и тази дискусия.
"Младите хора в средното образование трябва да се донаучат да мислят свободно и да изразяват своето мнение. Това е голям проблем. В нашия университет, целта ни е да ги научим да мислят, за да могат това, което научават и знаят - да го прилагат в практиката" - това казва д-р Николай Христов и посочва като доказателство за успеха на университета - оптималната реализация на техните студенти на пазара на труда.
"Училището като посредник между детето и информацията загуби отдавна своята роля. Затова акцентът на обучението днес е комуникацията с младите хора, за да им дадем увереността, че те могат да се справят ментално с предизвикателствата на информацията, която срещат. Те вече я добиват лесно. Дигитализацията по-лесно ще я направим. Но трябва да акцентираме на трансформацията свързана с комуникация между ученик и учител" - според Николай Кръстев. Той посочва и позитивната статистика, според която 96 % от възпитаниците на училището стават и студенти във висшето образование.
Д-р Христов от Минно-геоложкия университет дава за добър пример стажантските програми, които дават възможност на образованието да се свързва качествено с бизнеса. Дава и повод за оптимизъм с примерите, в които младите хора развиват бизнес умения, но носят и съзнанието за връзка с природата и нейните ресурси.
"Образованието трябва да отговаря на дневния ред на обществото" - според директора на училището в Челопеч. Той разказва за пътя до Топ 3 на най-успешните частни училища в България според външното оценяване. И акцентира върху профилирането, избора, важността на образованието по български език и литература и общообразователната комуникация с децата, наред със STEM (наука, технологии, инженерство и математика).
Образователната среда трябва да дава на младите хора онова, което не могат да получат вкъщи. Да ги научи да решават сложни задачи по ментален път. Подходът към това е училището да не бъде "лесно" и "забавно", а да създава стимули за осъзнато справяне с трудни задачи, обратно на социалните мрежи като Tik-Tok. Около тези важни задачи за образованието се обединяват успешните специалисти.
НАЙ
Новият етикет за телефонни обаждания: Първо съобщение и никога гласова поща
Първият завод за дронове "Байрактар" в Украйна ще заработи след година и половина
Първият завод за дронове "Байрактар" в Украйна ще заработи след година и половина
Новият етикет за телефонни обаждания: Първо съобщение и никога гласова поща