Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото
Ако попитате някого: "Колко добра е интернет връзката ти?", вероятно ще получите отговор, свързан със скоростта. Може дори да извади телефона си и да покаже как за части от секундата зарежда любим сайт или видео. Но истината е, че скоростта е само един от многото фактори, които определят качеството на една мобилна мрежа.
За да разберем колко надеждна и добра е една мрежа в ежедневието, трябва да погледнем голямата картина. Например, ще имаме ли сигнал, ако стриймваме видео от планински връх или се опитаме да се включим в спешен видеоразговор от отдалечен морски плаж? Колко бързо реагира мрежата при онлайн игри или споделяне на документи в реално време? А има ли смисъл от светкавична скорост, ако мрежата не е стабилна и прекъсва точно когато ни трябва най-много?
На тези и още много други въпроси отговарят сравнителните анализи на umlaut -независима международна организация, част от глобалната консултантска компания Accenture, която ежегодно присъжда сертификата Best in Test, за да отличи най-добрите мобилни мрежи в над 120 държави в света.
Коя е най-добрата мрежа в България според umlaut и как те измерват нейното качество?
В България Yettel е операторът, който осем поредни пъти печели сертификата Best in Test, присъждан от независимата компания. Но какво точно отчита umlaut и кои са областите, в които мрежата на Yettel се представя най-добре?
Когато една мобилна мрежа получи сертификата Best in Test, не става въпрос само за тестване на скоростта в големите градове - процесът е много по-детайлен. Компанията оценява мрежите по различни критерии - от скорост и времезакъснение (latency) до качество на разговорите, покритие и стабилност.
Измерванията се извършват не само в големите градове, но и в предградия, в малки населени места и дори по магистрали. Така се осигурява реалистична картина за това как работи мрежата в различни ситуации и региони. Използва се специална технология за "краудсорсинг", чрез която се събират данни директно от милиони смартфони на потребители по света - включително и в България. Това позволява да се измери как наистина се усеща мрежата в ежедневието - при видеоразговор, гейминг или работа от разстояние.
В България изследването през 2024 г. е проведено през 24-седмичен период и крайният резултат е изчислен на база повече от 170 милиона измервания. Данните обхващат близо 15 000 независими крайни потребители, сред които абонати и на трите мобилни оператора.
Пълната картина
Всичко изброено се свежда до един общ резултат, който включва в себе си различните компоненти. Максималният брой точки, които могат да бъдат присъдени е 1000, а за представянето си през 2024 г. мрежата на Yettel получава цели 957 - абсолютен рекорд за телекома. Yettel е лидер не само в общото класиране, но и в три ключови подкатегории: "Надеждност", "Времезакъснение" и "Широколентово покритие".
С впечатляващите 582 от 600 точки, мрежата на Yettel е призната за най-надеждната в България. За потребителите това означава нещо съвсем конкретно - сигурна връзка с минимални прекъсвания, независимо дали са в центъра на града, в отдалечен район или ползват мрежата в пиков час, когато е най-натоварена.
В категорията "Времезакъснение", която измерва колко бързо достигат данните до телефона, Yettel отново заема челна позиция - със 195 от 200 възможни точки. Този показател е особено важен при онлайн гейминг, видеочат или всяка ситуация, в която дори части от секундата правят разлика.
Yettel постига най-добър резултат и в категорията "Широколентово покритие" - 379 от 400 точки. Това показва не просто, че има обхват, а колко често потребителите са свързани към най-бързите налични технологии като 4G и 5G. Колкото по-рядко телефонът "пада" на по-бавна връзка, толкова по-добро е цялостното преживяване - от сърфиране и стийминг на живо до видеоразговори и работа в движение.
В свят, в който сме постоянно свързани, добрата мрежа не е лукс - тя е необходимост. А когато е призната не само за най-добра в България, но е класирана и в топ 10 в Европа и топ 20 в света от организация като umlaut, това означава, че зад всяко "прати снимка", "стриймвай на живо" или "включи се в разговора", стои стабилна и надеждна връзка, на която може да се разчита навсякъде и по всяко време.
НАЙ
Пекин със специален щит за хиперзвуковите си самолети
Историческа първа среща: Бил Гейтс се видя със създателя на Linux
Linux за начинаещи? Ето кои са опциите ви
Anthropic твърди, че повечето AI модели прибягват до изнудване
Китай въвежда виртуален ID за интернет
Историческа първа среща: Бил Гейтс се видя със създателя на Linux
Пекин със специален щит за хиперзвуковите си самолети
Linux за начинаещи? Ето кои са опциите ви
Китай въвежда виртуален ID за интернет
Ново приложение за запознанства ви събира по историята на браузъра ви