Intel, Qualcomm и Micron настояват: Геополитиката трябва да помага, не да пречи
Американски технологични гиганти се противопоставят на митата върху вноса на чипове
Четири от най-големите американски технологични компании - Intel, Micron, Qualcomm и Texas Instruments - официално поискаха от администрацията на президента Доналд Тръмп да се откажe от плановете за въвеждане на 25% мита върху вноса на микрочипове и суровини. В писма до Министерството на търговията на САЩ компаниите предупредиха, че подобни мерки могат да навредят на индустрията и да блокират инвестициите в местното производство.
Заявленията са част от процес по консултации по раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г., който позволява на американския президент да регулира вноса по съображения за национална сигурност. Въпреки че Тръмп настоява за "връщане на производството в САЩ", компаниите твърдят, че глобалните вериги за доставки са прекалено сложни и санкциите ще имат обратен ефект.
Micron, която е единственият голям американски производител на DRAM и NAND памети, планира да инвестира 140 милиарда долара в САЩ в следващите 20 години. Компанията обаче напомня, че оборудването за производство идва от чужбина и митата могат да я поставят в неравностойно положение. Intel също изразява тревога, че тези мерки ще саботират нейната програма за връщане на лидерството в чип дизайна и производството, особено след новите съоръжения, планирани в САЩ.
Qualcomm, която разчита на външни фабрики, подчерта колко е уязвима при ограничен достъп до компоненти и предупреди, че подобни политики ще намалят вътрешното търсене и глобалната ѝ роля в 5G и 6G технологиите. Texas Instruments подкрепя усилията за производство в САЩ, но настоява това да се случва чрез стимули, а не чрез рестрикции.
Процесът по събиране на становища приключи на 7 май, като до 25 май са постъпили 154 писма, включително от представители на индустрията от Китай, Тайван, Канада и Швейцария. Към момента решението на администрацията на Тръмп все още не е официално обявено.