Nvidia се присъединява към подкрепян от Бил Гейтс ядрен стартъп
Това ще задоволи енергийните нужди на изкуствения интелект
Nvidia е инвестирала в TerraPower — компания за ядрени реактори, основана от Бил Гейтс. Това е стратегически ход с цел да се посрещнат енергийните изисквания на сектора на изкуствения интелект (AI).
Инвестиционното звено на Nvidia — NVentures — участва в кръг на финансиране на стойност 650 милиона долара. Сред другите инвеститори са самият Гейтс и индустриалният конгломерат HD Hyundai. Средствата ще бъдат насочени към разработването на усъвършенствани малки модулни реактори (SMRs).
Тази инвестиция идва в момент, когато технологичната индустрия се изправя пред рязко нарастващата консумация на енергия от страна на центровете за данни.
Според прогнози на енергийни анализатори, електропотреблението на центровете може да се удвои до края на десетилетието, основно поради големите изчислителни нужди на AI моделите.
Този ръст е предизвикателство за електрическата мрежа и за целите на много технологични компании по отношение на намаляването на въглеродните емисии, което подтиква към търсене на стабилни и безвъглеродни енергийни източници. Именно тук на преден план излизат новите ядрени технологии.
"Тъй като AI продължава да трансформира индустрии, ядрената енергия ще се превърне във все по-важен енергиен източник за поддържане на тези възможности", казва Мохамед "Сид" Сидийк, корпоративен вицепрезидент и ръководител на NVentures.
"Технологиите на TerraPower предлагат иновативни, безвъглеродни решения, които отговарят на глобалните енергийни нужди с минимално въздействие върху околната среда."
Основана през 2006 г., TerraPower е водещ играч в областта на усъвършенстваните ядрени технологии. Нейният проект Natrium в щата Уайоминг се очаква да бъде първата в САЩ комерсиална АЕЦ от ново поколение.
Системата включва 345-мегаватов реактор с бързи неутрони и охлаждане със стопен натрий, работещ при по-ниски налягания в сравнение с традиционните водоохлаждани реактори. Характерна черта на дизайна на Natrium е интеграцията със система за съхранение на топлинна енергия чрез разтопена сол с мащаб от един гигават.
Това термично съхранение позволява на централата да акумулира енергия и да доставя електричество в мрежата в пикови часове, което я прави съвместима с променливи възобновяеми източници като вятър и слънце.
По-рано TerraPower подписа споразумение за производство на HALEU (слабо обогатен уран с висока концентрация на U-235), който е ключов за развитието на следващото поколение ядрени електроцентрали в САЩ.
TerraPower е първият разработчик на ядрени технологии, подал заявление за търговски реактор от ново поколение до Американската комисия за ядрено регулиране (NRC). Заявлението беше подадено през март 2024 г., като според компанията одобрението се очаква през декември 2026 г.
Компанията вече е започнала неядрени строителни дейности на площадката в Уайоминг. Въпреки това, комерсиалната експлоатация и доставката на ток в мрежата се очакват не по-рано от 2030 г.