”Прогрес” ще изгори в атмосферата
Товарният космически кораб "Прогрес М-27М", който се върти неконтролируемо, ще бъде изведен от орбита в периода 5-7 май, след което ще изгори в атмосферата.
Беше отбелязано, че корабът не представлява никаква заплаха за Международната космическа станция заради съществената разлика във височината на орбитите на двата обекта.
"Понастоящем се води контрол на бордовите системи на кораба. Специалистите на Роскосмос контролират орбитата на "Прогрес" и своевременно ще съобщават за развитието на събитията", се казва в прессъобщението, цитирано от БТА.
Междувременно стана известно, че отломките с неизвестен произход, които бяха открити от американските военни в орбита в близост до авариралия кораб "Прогрес М-27М", могат да бъдат детайли от третата степен на ракетата-носител "Союз-2.1а", съобщи заместник-ръководителят на Роскосмос Александър Иванов.
"Ние нямаме статистика за отломките, но когато получим уточнените данни, ще направим още веднъж проверка. Възможно е това да са детайли и елементи от третата степен на ракетата-носител", заяви Иванов.
По-рано командващият обединения център за космически операции в авиобазата Ванденберг генерал Джей Реймънд съобщи, че сътрудниците на центъра са открили 44 отломки с неизвестен произход в орбита около космическия кораб "Прогрес".
По неговите думи, американските специалисти не са могли да установят произхода им.
На какво се дължи аварията?
Непланираната ситуация при извеждането на орбита на космическия кораб "Прогрес М-27М" може да е в резултат на грешка в съвместимостта на циклограмите на работата на третата степен на ракетата-носител "Союз-2.1а" и на космическия кораб, заяви експертът в областта на космонавтиката Андрей Ионин."Циклограмите са свързани - извършва се подготовка за отделянето на третата степен на ракетата от кораба, а също подготовка за самостоятелна работа на "Прогрес". Възможно е тук да се крие грешка, която да е довела до непланираната ситуация", заяви специалистът.
"Прогрес М-27М" излетя във вторник от космодрума Байконур. Веднага след отделянето на кораба от ракетата-носител "Союз-2.1а" започнаха да постъпват съобщения за неотворени антени на системата "Курс". Разбра се, че от кораба не се получават телеметричните данни.
След това бе установено, че космическият кораб се намира на неразчетна орбита. По-късно бе установено, че той се върти неконтролируемо около оста си.
Космическият кораб ”Прогрес” пада към Земята