Държавата планира да построи мрежа от заводи на Тибетското плато, които ще стимулират валежите и така ще осигурят повече вода за големите реки като Хуанхъ, Яндзъ и Меконг, съобщава South China Morning Post, цитирана от факти.бг.
По предварителни оценки системата ще покрива площ от 1.6 млн. квадратни километра, два пъти повече от територията на Испания. Облаците ще се "произвеждат" с помощта на сребърен йодид, получаван при горенето на реагенти в промишлени пещи.
Издигайки се във въздуха с топлия въздух, сребърният йодид предизвиква кондензация на водните пари. В момента веществото се използва при паради и други събития, които изискват хубаво време, "принуждавайки" дъжда да се извали предварително.
Според плановете на китайското правителство мрежата от фабрики за облаци ще увеличи валежите в страната със 7%. Това означава 10 млрд. кубически метра годишно.