Пакистан праща астронавт на Китайската космическа станция
Пекин ще обучи няколко пилота от мюсюлманската страна за мисията
За първи път в историята на китайската космическа програма, чуждестранен астронавт ще бъде подготвен от Китай и ще участва в мисия на борда на китайската космическа станция "Тиангон". Става дума за пакистански астронавт, който ще бъде и първият представител на чужда държава, посетил станцията.
Официални представители на Китайската служба за пилотирани космически мисии (CMSE) и на Пакистанската агенция за космически изследвания и горни слоеве на атмосферата (SUPARCO) подписаха споразумение, озаглавено "Споразумение за сътрудничество относно подбора, обучението на пакистански астронавти и участието им в полетна мисия до китайската космическа станция".
"Подписването на това споразумение бележи първия случай, в който китайското правителство ще извърши подбор и обучение на астронавти от чужда държава, а китайската космическа станция ще приеме първия чуждестранен астронавт", заявиха от CMSE в официално изявление.
Церемонията се състоя в кабинета на министър-председателя на Пакистан, в столицата Исламабад. Документът бе подписан от зам.-директора на CMSE, Лин Сициан, и председателя на SUPARCO, Мохамад Юсаф Хан.
Следващият етап ще бъде процесът по подбор на кандидати, който ще продължи приблизително една година.
Избраните пакистански астронавти ще пътуват до Китай, където ще преминат обучение. След това, съвместно с китайски астронавти, ще вземат участие в краткосрочни мисии на борда на "Тиангон" в рамките на следващите няколко години.
Космическата станция "Тиангон" е в експлоатация от 2022 г. Състои се от три модула, изградени в ниска околоземна орбита на височина между 340 и 450 километра. Основният модул бе изведен в орбита през 2021 г., а първият екипаж — с мисията "Шънчжоу-12" — извърши престой, когато станцията бе все още в началната фаза на изграждане.
През декември миналата година китайските астронавти Цай Сючжъ и Сун Линдун от мисията "Шънчжоу-19" проведоха космическа разходка с продължителност над девет часа — най-дългата досега за китайската програма, според данни на Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA).