AI ще оценява риска в продуктите на Meta
Подходът ще доведе до по-бързи актуализации, но сам крие рискове
Система, задвижвана от изкуствен интелект, скоро може да поеме отговорността за оценка на потенциалните вреди и рискове за поверителността при до 90% от актуализациите на приложенията на Meta, като Instagram и WhatsApp, според вътрешни документи, до които NPR твърди, че е получила достъп.
Според NPR, споразумение от 2012 г. между Facebook (сега Meta) и Федералната търговска комисия на САЩ задължава компанията да извършва прегледи на поверителността на своите продукти, оценявайки рисковете при всяка потенциална актуализация. Досега тези прегледи се извършваха основно от човешки оценители.
Според новата система, продуктови екипи на Meta ще трябва да попълват въпросник за своята работа и обикновено ще получават "незабавно решение" с рисковете, идентифицирани от AI, както и изискванията, които актуализацията или функцията трябва да покрие преди пускането ѝ.
Този подход, фокусиран върху изкуствен интелект, би позволил на Meta по-бързо да актуализира своите продукти, но според бивш изпълнителен директор това също води до "по-високи рискове", тъй като "негативните външни последици от продуктови промени е по-малко вероятно да бъдат предотвратени, преди да започнат да причиняват проблеми в реалния свят."
В изявление говорител на Meta заяви, че компанията е "инвестирала над 8 милиарда долара в нашата програма за поверителност" и е ангажирана с "предоставянето на иновативни продукти на хората, като същевременно спазва регулаторните изисквания."
"С развитието на рисковете и нашата програма ние подобряваме процесите си, за да идентифицираме по-добре рисковете, да ускорим вземането на решения и да подобрим потребителското изживяване", добавя говорителят. "Използваме технологии, за да осигурим последователност и предвидимост при решения с нисък риск и разчитаме на човешка експертиза при задълбочената оценка и надзор на нови или сложни въпроси."