Откриха доказателства за огромен океан на Марс
В миналото на Червената планета е имало същинско "изобилие от плажове"
Китайският марсоход "Чжужун", който изследва сухата повърхност на Марс от май 2021 г., направи завладяващо откритие: древни, "почивни" плажове.
Откритията, описани в нова статия, публикувана в Proceedings of the National Academy of Sciences, представляват "най-ясните доказателства досега", че някога на Марс е имало огромни водни басейни - и следователно е могъл да бъде благоприятен за живот.
"Откриваме места на Марс, които някога са изглеждали като древни плажове и речни делти", заяви Бенджамин Карденас, доцент по геология в Пенсилванския университет и съавтор на изследването. "Открихме доказателства за вятър, вълни, изобилие от пясък - истински плаж за почивка."
Тези изследвания допълват нарастващия обем от доказателства, че Червената планета някога е била доминирана от вода, подобно на Земята днес. Карденас и неговите колеги по-рано са открили доказателства за буйни потоци вода, които са прокопавали канали и кратери на повърхността на планетата преди милиони години.
Сега изглежда, че Марс вероятно е бил дом и на масивни океани, които биха могли да бъдат "потенциално обитаеми среди", както заявява съавторът и геофизик от Калифорнийския университет в Бъркли Майкъл Манга пред ScienceAlert.
"Затова темата на изследванията на Марс е "следвай водата", казва той. "Най-вълнуващо за мен беше възможността да погледнем под повърхността на място, за което смятаме, че е имало океан, и да видим онова, което считаме за плажни отлагания."
Марсоходът "Чжужун" на Китайската национална космическа администрация изследва огромен ударен басейн с диаметър около 3400 км, наречен Utopia Planitia, търсейки следи от древна вода или лед. Неговият радар, проникващ в земята, му позволява да надникне под повърхността на планетата, за да идентифицира скални образувания и седиментни отлагания.
Карденас и неговите колеги анализираха тези данни и откриха подобни "прибрежни отлагания" с наклон надолу, които много приличат на земните плажове.
"Това веднага ни направи впечатление, защото предполага наличието на вълни, което означава динамично взаимодействие между въздух и вода", обяснява Карденас. "Ако се върнем назад към зараждането на живота на Земята, той се е развил в взаимодействието между океани и суша. Това рисува картина на древни обитаеми среди, способни да поддържат условия, благоприятни за микробен живот."
"Структурите не приличат на пясъчни дюни", добавя Манга. "Не приличат на ударен кратер. Не приличат на лавови потоци. Именно тогава започнахме да мислим за океани."
Освен че подкрепят хипотезата, че северното полукълбо и северният полюс на Марс някога са били покрити с огромен океан, тези открития предлагат по-детайлна картина на това как тези водни системи вероятно са се променяли с времето.
"Имаме склонност да мислим за Марс като за статично замръзнало изображение на планета, но той се е развивал", обяснява Карденас. "Реките са текли, седиментите са се придвижвали, а земята се е изграждала и ерозирала. Този вид седиментна геология може да ни покаже как е изглеждал пейзажът, как се е променял и, най-важното - да ни помогне да определим къде бихме искали да търсим следи от минал живот."
Това е особено обещаваща област, казват учените, дори в сравнение с други места на Марс, за които е известно, че някога са били богати на вода.
"Бреговите линии са отлични места за търсене на доказателства за минал живот", казва Манга. "Смята се, че най-ранният живот на Земята е започнал именно на такива места - в зоната на взаимодействие между въздух и плитка вода."