"Джеймс Уеб" засне ярки полярни сияния на Юпитер
"Все още не разбираме как се случва това"
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е наблюдавал светещи полярни сияния на Юпитер, както никога досега.
Вижте как изглеждат полярните сияния на Юпитер >> >> >>
На 25 декември 2023 г. учените насочили "Джеймс Уеб" към Юпитер и заснели сияния, украсяващи северния полюс на газовия гигант. Подобно на северното сияние на Земята, сиянията на Юпитер се създават, когато високоенергийни частици, издухани от Слънцето чрез слънчевия вятър, достигат горната атмосфера на планетата и се насочват към полюсите ѝ от магнитното ѝ поле.
При Юпитер обаче има и още един начин, по който се формират тези сияния. Според изявление на екипа на "Джеймс Уеб", частици, изхвърлени от вулканите на адския му спътник Йо, също могат да преминат през същия процес. Освен това сиянията на Юпитер имат ключова разлика спрямо земните: светят стотици пъти по-ярко.
Когато учените събирали данни за тези сияния на Коледа 2023 г., те били поразени от тяхната динамичност и интензитет.
"Какъв коледен подарък — направо ме остави без думи!" — споделя в изявление Джонатан Никълс от Университета в Лестър, специалист по планетарни сияния и водещ автор на ново изследване за сиянията на Юпитер.
"Искахме да видим колко бързо се променят сиянията, очаквайки да избледняват бавно — може би за около 15 минути. Вместо това наблюдавахме как цялата област на сиянието кипи и припламва със светлина, понякога променяйки се за секунди."
Използвайки както инфрачервената камера NIRCam на телескопа "Джеймс Уеб", така и ултравиолетовите сензори на телескопа "Хъбъл", Никълс и екипът му успели да уловят нови подробности в електризираните сияния на Юпитер.
Това, което видели, било изненадващо.
"Странното беше, че най-ярката светлина, засечена от "Джеймс Уеб", нямаше реален еквивалент в изображенията на "Хъбъл". Това ни остави да се почесваме по главите." — казва Никълс.
"За да се получи такава комбинация от яркости, каквато наблюдават и "Уеб", и "Хъбъл", трябва да има огромно количество много нискоенергийни частици, удрящи атмосферата — нещо, което досега се смяташе за невъзможно. Все още не разбираме как се случва това."
"Джеймс Уеб" вече бе заснел сиянията на Юпитер през 2022 г., когато наблюдаваше как те светят в горните слоеве на атмосферата около полюсите. Тези изображения също така показаха слаби пръстени около планетата и два от по-малките ѝ спътника — Амалтея и Адрастея.
Никълс и неговите колеги планират да продължат да изучават явлението, за да разберат по-добре как точно предполагаемата комбинация от частици достига до атмосферата на Юпитер. Тези открития може да дадат нова представа за магнитосферата на Юпитер — областта около планетата, повлияна от нейното магнитно поле.
Ново изследване за сиянията на Юпитер беше публикувано на 12 май в списанието Nature Communications.