Геймърски звяр - кой е лаптопът с видеокарта GeForce RTX 5090
Ако се интересувате от геймърски лаптопи, то няма как да не сте мечтали за брутално мощният топ модел в гамата на MSI. Но дори и за пръв път да чувате това име, трябва да знаете, че този лаптоп се стреми към нищо по-малко от това да бъде най-бързият в света.
Актуалното издание на респектиращия модел, разбира се е базирано на GeForce RTX 5090 във версията ѝ за лаптопи, която включва и 24GB DDR7 памет. MSI продължават да залагат на най-добрия мобилен процесор на Intel, в случая в лицето на Core Ultra 9 285 HX с 24 ядра и максимална честота до 5,5 GHz. Към тази вълнуваща рецепта добавяме още 64 GB DDR5-6400 памет и две NVMe SSD в RAID режим. Едва ли на някой не му е станало ясно на какво е способна тази машина, но за това ще си поговорим подробно след малко.
Промените в хардуера са очаквани, но MSI Titan 18 HX AI се е променил повече външно в сравнение с предишното поколение. Макар размерите и теглото да са останали солидни, дизайнът на върховия лаптоп е взел различна посока. Няма крещящи акценти и остри повърхности - новият Titan е много по-делови. И макар в задната част все пак да са видими светлосини линии около отворите за охлаждане, той може да мине за почти обичаен, докато не решите да отключите светлинното шоу, на което е способен. Предполагам, че тази стилистична промяна ще допадне на много от целевите клиенти на модела, защото те не са само геймъри, а в много случаи програмисти, инженери, 3D и видео създатели на съдържание и изобщо всички, които се нуждаят от максимална производителност, която могат да носят със себе си.
И като стана дума за светлинно шоу, Titan има клавиатура с per-key RGB подсветка с отлични механични суичове Cherry, които имат мек, но отчетлив къс ход и същевременно не са прекалено шумни. Тя разполага с цифров блок, който е добре дошъл за професионалистите. Да играете на нея е много приятно.
Но клавиатурата не е звездата на шоуто, а тъчпадът. Той има пет RGB зони, които можете да персонализирате и така да грабнете вниманието на околните, които почти гарантирано не са виждали такова нещо до момента. Самият тъчпад е голям, но няма никакви ръбове или очертания, така че ако искате да знаете къде свършва, ще трябва да ползвате подсветката. Самият тъчпад е приятен за докосване, но не е супер чувствителен, така че е много вероятно да го ползвате повече по изключение.
Ако искате да излъчвате престиж и към хората срещу вас, можете да настроите и светещото лого с дракон на гърба на дисплея.
Самият корпус е от алуминиево-магнезиева сплав, но по долната част има и пластмаса. Това запазва теглото сравнително приемливо - 3,6 кг. На теория дори е възможно да държите лаптопа с една ръка, но за кратко. Няма практика как да не вземете със себе си и захранващия адаптер с мощност 400W, който не е малък и лек, така че ще ви трябва здрава раница.
Ако трябва да избера най-впечатляващото в този модел като оставим настрана производителността, това е дисплеят. 4K със съотношение 16:10 (3840x2400), mini LED технология и честота на опресняване 120 Hz, както и сертификат HDR1000 не остават много какво да се желае. При това цветовете са наситени и точни, така че не говорим само за гейминг, но и за професионална работа с графика и видео. Именно сочните цветове и плътното черно особено впечатляват при работа с дисплея. Естествено, това прави игрите още по-завладяващи и приятни за окото.
Стигнахме и до това какво може този звяр. На практика всичко. Или поне всичко, което е по силите на най-модерните технологии. Резултатите от тестовете за производителност говорят сами за себе си, но субективното впечатление в игрите е не просто приятно, а фантастично. Да пуснете която и да е игра в 4K резолюция с максимални настройки плюс ray-tracing безспорно е удоволствие за сетивата, но когато картината е толкова плавна, това ви кара да се влюбите в тази изключителна машина. Тежки заглавия като Black Myth: Wukong, Indiana Jones The Great Circle и Cyberpunk 2077 вървят като на шега - без никакъв лаг, frame drops и каквото и да е замисляне. Това е и първият лаптоп, който тествам, който е ограничен от честота на опресняване на дисплея си - и в трите споменати игри можете да постигнете над 120 fps без проблем. Естествено като активирате DLSS и Frame Generation. Над 200 кадъра в Cyberpunk 2077 не се виждат всеки ден...
Тук ще си позволя едно малко отклонение. Multi Frame Generation беше заклеймена като някаква черна технология, която едва ли не мами потребителите. Аз съм на точно обратното мнение - тя е истинска радост за щастливците с видеокарти от 50-та серия, защото повишава производителността с почти невероятни стойности като същевременно не компрометира качеството на графиката. Аз не играя най-бързите състезателни шутъри и не съм критерий за това дали добавя лаг, но във всичко, което пробвах, MFG работеше чудесно и си струваше активирането.
Зад отличните резултати на MSI Titan 18 HX AI стои качествена инженерна мисъл. MSI успяват да захранят процесора и видеокартата с 270W обща мощност, което в преносима машина е доста сериозно постижение. При тестовете, разбира се, се стигна до thermal throttling най-вече на процесора, което беше очаквано. Но реално няма да го усетите в работата. Температурите на видеокартата рядко надхвърлят 80 градуса, дори когато лаптопът е поставен в неизгодна позиция - върху текстилна подложка. Дори тогава 2-3 часа игра не повлияват на неговата стабилност - отлична работа, MSI.
Както се досещате, цената, която трябва да платите за тази производителност, е шумът и животът на батерията. Ако някой ви каже, че шумът на MSI Titan 18 HX AI е приемлив при игра, не му вярвайте - трябват ви слушалки. Можете да включите Eco Silent режима и да жертвате около половината производителност, за да работите в поносима акустично среда. Но така стоят нещата към този момент. Загряването е най-вече в най-задната част на корпуса, от където излиза топлият въздух. Няма да ви е неприятно горещо на пръстите върху клавиатурата, а корпусът откъм вас дори не се загрява чак толкова.
Солидната батерия на лаптопа дава всичко от себе си, но ще ви осигури под 2 часа при сериозно натоварване и около 4-5, ако заложите на интегрираната графика. Аз считам това за добър компромис, защото ако ви трябва повече автономност, просто сте сбъркали модела.
Вградените говорители са убедителни като мощност, но излъчват звука откъм долната част, което не го прави особено детайлен и завладяващ.
MSI Titan 18 HX AI е за хората, които обичат да имат доказано най-бързата машина или се нуждаят от всеки процент производителност, за да вършат работата си по-бързо и по-качествено. Ако същите тези хора обичат и да играят, то едва ли има по-изкушаващо предложение, въпреки респектиращата цена. Геймърите с по-малък бюджет, могат да получат малко по-скромно, но също толкова убедително представяне от серията Raider.
НАЙ
Разгадаха тайната на климата на Плутон
Световната раждаемост спада рязко
Windows Hello вече не разпознава лица в тъмното – и това не е бъг
ЕКА симулира слънчево затъмнение в космоса
Humane AI Pin възкръсва като отворена AI платформа
Световната раждаемост спада рязко
Потребители на Instagram се оплакват от масови блокирания на акаунти