Шефът на Steam пуска собствен мозъчен чип
Гейб Нюъл смята, че няколко малки мозъчни импланта могат да бъдат по-добри от един голям
Гейб Нюъл е шеф на Valve, компанията зад Half-Life, DOTA 2, Counter-Strike и платформата Steam. Едно от най-потайните му начинания обаче е не разработката на Half-Life 3, а създаването на мозъчен чип. Всъщност, Нюъл отдавна обмисля идеята мозъкът ви да е по-свързан с компютъра ви.
Всичко започва преди повече от десетилетие с екип от психолози към Valve, които изследват биологичните реакции на хората към видеоигрите. Компанията дори обмисляла сензори за ухото за първата си VR слушалка. През 2019 г. е обявен публично интересът на Нюъл към мозъчно-компютърни интерфейси на конференцията GDC.
Но Нюъл решава да отдели идеята в нов проект. Същата година тихомълком основава стартиращата компания за мозъчни интерфейси - Starfish Neuroscience, която сега разкрива плановете си да произведе първия си мозъчен чип по-късно тази година.
В първата си блог публикация, открита от Valve анализатора Брад Линч, пояснява, че все още не става дума за цялостен имплант.
Става въпрос за персонализиран електрофизиологичен чип, който може да записва мозъчна активност (подобно на това как Neuralink "чете мислите" на пациента, за да му позволи да взаимодейства с компютри) и да стимулира мозъка (например за лечение на болести).
Но Starfish не твърди, че вече е създала пълната система, необходима за реална имплантация.
"Очакваме първите си чипове в края на 2025 г. и търсим партньори, за които такъв чип би отворил нови и вълнуващи възможности," пише невроинженерът на Starfish, Нейт Чермак, като намеква, че компанията може да си партнира с други фирми за безжично захранване или за самото имплантиране.
Целта на Starfish е създаването на по-малки и по-малко инвазивни импланти в сравнение с конкуренцията - такива, които позволяват едновременен достъп до няколко области в мозъка, а не само до една.
Те не изискват батерия, а използват само 1.1 миливата мощност по време на нормална работа, позволявайки безжично захранване.
Спецификации на чипа вече са известни онлайн:
- Ниска консумация: 1.1 mW при нормален запис
- Малки размери: 2 х 4 мм (BGA с 0.3 мм разстояние между пиновете)
- Функции: както запис (нервни импулси и бавни потенциали), така и стимулация (бифазни импулси)
- 32 електродни точки, 16 канала за едновременен запис с 18.75 kHz
- 1 токов източник за стимулиране на произволни двойки електроди
- Вградени функции за мониторинг и измерване на импеданс и стимулационен отговор
- Цифрова обработка на данни и откриване на импулси на самия чип, което позволява работа през нисък обем на данни безжично
- Изработен по 55nm технологичен процес на TSMC
Сравнение с Neuralink
За сравнение, Neuralink N1 има 1,024 електрода, разпределени в 64 имплантирани нишки в мозъка. Чипът използва около 6 миливата мощност (по данни от 2019 г.), има батерия, която трябва периодично да се зарежда безжично, а целият имплант е с размери 23 мм ширина и 8 мм дебелина.
Neuralink вече е имплантирала устройството си в трима души. При първия пациент някои от нишките обаче се отделят от мозъка.
Starfish подчертава, че достъпът до няколко мозъчни области едновременно е важен при заболявания като Паркинсон, тъй като има все повече доказателства, че неврологични разстройства са резултат от проблеми в комуникацията между различни части на мозъка.
Освен мозъчните чипове, компанията работи и върху прецизно устройство за хипертермия, което унищожава тумори чрез насочена топлина.
Друг проект е направата на система, предназначена за лечение на депресия и биполярно разстройство.
Ако се чудите дали всичко това ще се върне обратно към гейминга — напомняме за лекцията на Valve от GDC 2019.
"Мисля, че свързването с моторния и визуалния кортекс на хората ще се окаже много по-лесно, отколкото някой е очаквал. Неща, като четене и писане в моторната кора на някого са много по-постижим проблем, отколкото например да накараш човек да усети студ. И никога не бихте предположили това," каза Гейб Нюъл в интервю за IGN през 2023 г.
"И аз никога не бих го предположил, преди да започна да се занимавам с това. Оказва се, че мозъкът ви има наистина добри интерфейси за някои неща, и много зле проектирани, тромави интерфейси за други. Фактът, че имунната ви система участва във възприятието на температура, означава, че има всякакви странни участъци в мозъка, които се включват в усещането за студ. За разлика от това, моторната кора и зрителната кора са много по-податливи на директно взаимодействие."
Според Нюъл именно мозъчните чипове са пътя към по-истински гейминг преживявания.
"Реалният свят ще изглежда плосък и безцветен, в сравнение с преживяванията, които ще можете да създадете в мозъците на хората", казва Нюел.