Американското космическо ведомство публикува на своя официален сайт обръщение към представителите на промишлеността, за да коментират различните аспекти по реализацията на тази програма, съобщава агенция ТАСС, цитирана от БТА.

НАСА очаква от компаниите да предложат дизайн за нов космически апарат за бъдещите ѝ мисии.

В рамките на проекта "Пренасочване на астероид" (Asteroid Redirect Mission), който трябва да стартира в началото на 20-те години на този век, е планирано използването на автоматична станция. С помощта на дистанционни управляеми роботизирани ръце ще бъде доставен голям отломък от повърхността на астероид, преминаващ в близост до Земята.

Той ще бъде доставен в лунна орбита, откъдето астронавти ще вземат необходимите проби при следваща мисия.

По време на полета към автоматичната станция към астероида ще бъде изпитана нова фотоелектрическа двигателна система (Solar Electric Propulsion), която ще акумулира енергия с помощта на слънчеви батерии. Натрупаната енергия ще бъде използвана за маневриране чрез изхвърлянето от двигателната установка на облак заредени атоми.

По време на полeта на автоматичната станция към небесното тяло ще бъдат изпробвани нови навигационни системи, а също така и възможността за доставянето на отломъка от астероида на стабилна лунна орбита.

Разработената методика ще може да бъде използвана в бъдеще за предотвратяването на астероидни заплахи за Земята.

В рамките на втората програма, получила названието "Възстановяване Л" (Restore-L), е планирано разработването на спътник, който ще използва дистанционни роботизирани ръце за прехващане и ремонт на спътници, изведени в ниска орбита.