Киев показа своя най-нов морски дрон
Magura-7 е бил използван за сваляне на руски Су-30
Главното управление на разузнаването на Украйна (ГУР) публикува ново видео и разкри подробности за най-новия си морски дрон Magura-7. Плаващият безпилотник вече е бил използван за сваляне на два руски многоцелеви изтребителя Су-30.
Информацията беше обявена по време на церемония, посветена на нова пощенска марка, почитаща кампанията с морски дронове на Украйна, където за първи път бе показан Magura-7 в различни конфигурации.
Вижте снимки на украинския морски дрон >> >> >>
Magura-7 е въоръжен с две бойни ракети AIM-9M Sidewinder. Те са с инфрачервено насочване и обикновено са на въоръжение при изтребители. Именно с тях морският дрон може да извършва мисии по сваляне на вражески изтребители.
Ракетите са монтирани на авиационни релси, насочени под ъгъл нагоре, но без странично завъртане - неудобство, тъй като AIM-9M няма широко зрително поле, за разлика от руската Р-73 (AA-11 Archer), която е способна на т.нар. "high-off-boresight" (HOBS) насочване.
Това означава, че дронът трябва физически да се насочи сравнително точно към целта преди изстрелване - трудна задача, особено при движение върху вълни.
Що се отнася до размерите, то Magura-7 е с дължина от 7.2 метра и има обсег от 1000 километра. В стандартна конфигурация апаратът издържа 48 часа в открито море, но с генератор времето за автономност се увеличава до 7 дни.
Двигателят е дизелов с мощност от 270 к.с., максималната скорост е 72 км/ч (39 възела), а морският дрон може да носи 650 килограма въоръжение. Освен това той може да преодолява вълни до 1 метър.
В края на 2023 година Русия плени старата версия на Magura-7.
Оборудването включва няколко видеокамери, включително денонощна жироскопично стабилизирана кула, вероятно за наблюдение и насочване, както и две фиксирани видео системи. Освен това има сензори за акустичен мониторинг, а управлението се осъществява чрез шифрован сателитен канал, с поне три сателитни антени на корпуса.
Киев показа и нова версия на Magura-7, въоръжена с картечна кула - за първи път се представя този вариант.
По време на събитието, командирът на Група 13 - подразделението на ГУР, което оперира с морските дронове, заяви:
"Беше предизвикателство да започнем от нулата. Преди това не съществуваше такъв опит никъде. Но преди две години ударихме руския разузнавателен кораб "Иван Хурс". Днес можем уверено да кажем, че ГУР и Група 13 изтласкаха Черноморския флот на Русия в базите му. Те са ограничени в действията си и не изпълняват задачите си."
По негови думи, в рамките на две години бойно използване на Magura, разузнавачите са поразили 17 цели - морски и въздушни, от които 15 са напълно унищожени. Сред тях са два изтребителя Су-30 и един хеликоптер Ми-8, както и корабите "Сергей Котов", "Ивановец", "Цезар Куников" и други. Щетите за Русия възлизат на над половин милиард долара.
Военният експерт Михайло Самус заяви, че успехите на украинските морски дронове вече водят до ревизия на морските доктрини в други държави:
"Очевидно е, че класическият флот с големи кораби от XX век губи от модерните безпилотни средства. Благодарение на Magura и други морски дронове вече е настъпила доктринална революция. Патрулиране, контрол, унищожаване на въздушни и морски цели - това вече е реалност."
Програмата с морски дронове на Украйна е привлякла вниманието и на Военноморските сили на САЩ. Темата е обсъждана на конференцията SOF Week във Флорида. Там бяха изложени дронове от серията Magura, включително модели, оборудвани с ракети.
"Всички чухме новината от Украйна - Magura-7 сваля Су-30 с ракета земя-въздух. Това е нов важен етап," каза командир Майкъл Лин от ВМС на САЩ.