Американският стартъп Hermeus е осъществил първия полет на безпилотния прототип Quarterhorse Mk 1 в рамките на своя проект за създаване на хиперзвукови самолети.

Вижте как изглежда Quarterhorse Mk 1 >> >> >>

Целта на компанията е в бъдеще да изгради дрон, който да подобри абсолютния рекорд по скорост на разузнавателния самолет SR-71 (3 530 км/ч), постигнат през 1976 г.

Апаратът на Hermeus трябва да навлезе в хиперзвуков режим, преминавайки границата от Mach 5 (6 174 км/ч). Тези цели обаче няма да се постигнат от Quarterhorse Mk 1.

Според официалното съобщение, първият полет на Mk 1 е извършен миналата седмица на авиобазата Едуардс в Калифорния, при което апаратът е "достигнал стабилен полет и е кацнал гладко". Видео, публикувано от Hermeus, показва излитане, кратък полет и кацане на соленото езеро в базата.

"Полетът на Mk 1 валидира нашия бърз и итеративен подход към разработката на самолети и напредна нашата мисия да ускорим авиацията радикално", посочва компанията.

Hermeus следва стратегия на бърза разработка. Предшественикът на Mk 1 - Quarterhorse Mk 0, е бил стационарен прототип, използван за тестване на основни системи без нужда от полет. Mk 0 е бил построен за 6 месеца и напълно тестван за 37 дни.

Сега с Mk 1 компанията твърди, че е стигнала "от празен лист до готов апарат за полет" за малко повече от година.

Mk 1 е изграден с цел да се потвърдят възможностите за излитане и кацане на безпилотен самолет, без да се тества висока скорост. Използва турбореактивен двигател General Electric J85, познат от тренировъчния самолет T-38 Talon.

Тестовата програма на Mk 1 включва анализ на аеродинамика, стабилност, управление и валидиране на подсистеми: двигател, горивна система, хидравлика, електрическо захранване, термален мениджмънт, авионика, полетен софтуер и др.

Quarterhorse Mk 2 - в момента се произвежда и трябва да лети до края на годината. Той ще достига скорости под Mach 3 и ще е приблизително с размерите на F-16. Ще се задвижва от двигател Pratt & Whitney F100.

Quarterhorse Mk 3 - ще надхвърли Mach 3 и ще демонстрира преход от турбореактивен към рамджет режим. Именно той ще се опита да подобри рекорда на SR-71. Очаква се това да се случи преди края на десетилетието.

Quarterhorse Mk 3

Снимка: Hermeus

Hermeus използва термина "хардуерно богатство", за да опише изграждането на множество прототипи в бърза последователност. Целта е да се осъществяват пълни цикли на разработка за кратък период - подход, сравняван с темпото от 50-те години на XX век в САЩ.

Hermeus получи 60 милиона долара финансиране от ВВС на САЩ и рискови инвеститори за програмата. Компанията твърди, че макар да има търговска ориентация, разработките ѝ могат да се използват разузнавателни мисии, тестване на военни технологии или симулация на хиперзвукови противникови апарати. Бързият превоз на товари също е опция.

Всъщност, цивилното приложение на технологията - създаването на хиперзвуков пътнически самолет - е най-неясно и без разграфен план. Hermeus залага повече на интереса на американската армията към бързоразвиващи се безпилотни хиперзвукови технологии.